Premier Pakistanu: Asia Bibi ma opuścić kraj "w ciągu kilku tygodni"

Premier Pakistanu: Asia Bibi ma opuścić kraj "w ciągu kilku tygodni"
(fot. depositphotos.com / citizengo.org)
KAI / ms

Premier Pakistanu Imran Khan potwierdził, że skazana na śmierć za bluźnierstwo, a przed dwoma miesiącami uniewinniona chrześcijanka Asia Bibi nadal przebywa w kraju.

W rozmowie z brytyjskim radiem BBC tłumaczył 9 kwietnia, że dzieje się tak dlatego, bo jest jeszcze "kilka komplikacji", o których nie chciał mówić mediom. Zapewnił jednocześnie, że Bibi jest bezpieczna i "w ciągu tygodni" będzie mogła wyjechać z Pakistanu.

 

Oskarżona o bluźnierstwo

Na początku lutego media powołując się na byłego adwokata Bibi informowały, że kobieta jest już bezpieczna w Kanadzie, co się jednak później nie potwierdziło. Inne źródła utrzymywały w minionych tygodniach, że Bibi wraz ze swoim mężem nadal przebywają w Pakistanie w tajnym miejscu i są pod ochroną rządową. Przypuszcza się, że chce wyjechać do Kanady, która zaproponowała jej azyl. W Kanadzie mieszkają już córki Bibi.

Asia Bibi została aresztowana w 2009 r. w swojej rodzinnej miejscowości w regionie Pendżab na mocy owianej złą sławą pakistańskiej ustawy o bluźnierstwie. Muzułmańskie koleżanki oskarżyły pracownicę rolną i chrześcijankę, że pijąc z tego samego naczynia wodę zanieczyściła ją i obraziła proroka Mahometa.

Kilkuletni proces i ostre reakcje islamistów

Bibi zaprzeczyła zarzutom, jednak została uwięziona i w listopadzie 2010 r. sąd pierwszej instancji skazał ją na karę śmierci przez powieszenie. W październiku 2014 r. wyrok został utrzymany w mocy przez sąd apelacyjny. Jednak w czerwcu 2015 r. Sąd Najwyższy odrzucił karę śmierci, otwierając w ten sposób drogę do ponownego procesu. To jednak ciągle się przedłużało i ostatecznie zakończyło się pod koniec października 2018 r. uniewinnieniem.

Po wyroku islamiści w ostrych protestach domagali się wykonania wyroku śmierci. W odpowiedzi rząd Pakistanu obiecał, że Bibi nie dostanie zgody na wyjazd, dopóki Sąd Najwyższy nie wypowie się w sprawie ewentualnej rewizji uniewinnienia. Ostatecznie sędziowie wydali orzeczenie o uniewinnieniu 29 stycznia 2019 r.

Nadużywanie ustawy

Dla obrońców praw człowieka Asia Bibi jest symbolem nadużywania pakistańskiej ustawy o bluźnierstwie, która - zdaniem jej krytyków - jest często wykorzystywana do rozgrywania osobistych konfliktów. 95 proc. społeczeństwa Pakistanu stanowią muzułmanie. Reszta, to mniejszości: chrześcijanie, hinduiści, sikhowie i parsowie (zaratusztrianie). Do Kościoła katolickiego przyznaje się około 1,5 mln mieszkańców Pakistanu. Wraz z wieloma innymi wyznaniami w sumie żyje tam sześć milionów chrześcijan, co stanowi około dwóch procent ogółu ludności.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Premier Pakistanu: Asia Bibi ma opuścić kraj "w ciągu kilku tygodni"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.