Prezes banku watykańskiego o kryzysie

Prezes banku watykańskiego o kryzysie
Konkluduje, że kiedy sprawy idą źle, nie należy zmieniać narzędzi, ale człowieka. (fot. rachel_jenna_giese / flickr.com)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / slo

O sposób rozwiązania ciążącego nad Europą kryzysu Radio Watykańskie zapytało Ettore Gotti Tedeschiego, prezesa Instytutu Dzieł Religijnych. Dyrektor banku watykańskiego przyznał, że do uzdrowienia sytuacji konieczne jest odnalezienie sensu życia przez rządzących światową finansjerą.

"Ekonomia jest jednym z narzędzi, tak samo finanse. Same z siebie nie są dobre, ani złe. Wszystko zależy od tego, jak się ich używa. Głęboka kultura nihilistyczna w ostatnich 20 latach zaraziła Europę.

Chodzi o prawie wszystkie kraje świata zachodniego. Stworzyła system całkowitego oderwania od istotnych prawd, które kierują użyciem narzędzi. Sprawiło to, że narzędzia nabrały moralnej autonomii, stając się celem zamiast środkiem.

Benedykt XVI mówi o tym na wstępie do swej encykliki Caritas in veritate. Konkluduje, że kiedy sprawy idą źle, nie należy zmieniać narzędzi, ale człowieka. Chodzi o to, by stał się on zdolny używać ich dla dobra wspólnego i dla samego człowieka. Dlatego, żeby rozwiązać obecny kryzys, klasa kierownicza winna powrócić do odprawiania rekolekcji.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezes banku watykańskiego o kryzysie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.