Prezydent Riwlin: Izrael nie zamierza przejąć własności kościelnej
Prezydent Izraela zapewnił, że Izrael nie zamierza przejmować własności kościelnej. - Nigdy tego nie zrobimy - zadeklarował Reuwen Riwlin 27 grudnia podczas dorocznego spotkania ze zwierzchnikami Kościołów chrześcijańskich w tym kraju.
Słowa szefa państwa były odpowiedzią na niepokój wywołany projektem ustawy, na mocy której skonfiskowano by ziemię należącą do Kościołów, na których zbudowano domy mieszkalne. Z kolei propozycja nacjonalizacji tych terenów była reakcją na obawy właścicieli mieszkań, związane ze sprzedażą tych terenów prywatnym inwestorom.
Kościoły apelowały do prezydenta Riwlina, premiera Benjamina Netanjahu i ministra współpracy regionalnej Cachiego Hanegbiego o wycofanie projektu ustawy jeszcze przed głosowaniem w Knesecie. Tak się też stało i władze zapewniły, że w sprawie własności pozostanie dotychczasowe status quo.
Greckoprawosławany patriarcha Jerozolimy Teofil III podziękował prezydentowi i premierowi za zapewnienia, wyraził jednak obawę, że niektórzy członkowie parlamentu mogą jeszcze raz próbować wnieść projekt pod obrady, co - jego zdaniem - wynika z ich niewłaściwej oceny sytuacji. Podkreślił, że Kościoły są zawsze otwarte na dialog.
Tradycyjne przyjęcie w pałacu prezydenckim w Jerozolimie dla zwierzchników Kościołów chrześcijańskich odbywa się między 25 grudnia a 6 stycznia - datami Bożego Narodzenia w tradycji zachodniej i wschodniej.
W tegorocznym przemówieniu Riwlin podkreślił, że o ile w regionie Bliskiego Wschodu spada liczba chrześcijan, o tyle w Izraelu wzrasta, a ponadto przybywa tam coraz więcej pielgrzymów, odwiedzających chrześcijańskie miejsca święte.
Minister spraw wewnętrznych Arje Deri zapewnił, że w Izraelu będzie zachowana i szanowana wolność religijna. Zauważył, że o ile każda religia ma własną tradycję, to wspólna jest im miłość do Jerozolimy. Wezwał zwierzchników Kościołów do modlitwy o "pokój w Jerozolimie".
Patriarcha Teofil zauważył, że Jerozolima jest powszechnym symbolem pokoju dla świata, zaś wspólnoty chrześcijańskie są zainteresowane zachowaniem jej wielokulturowego, wieloetnicznego i wieloreligijnego charakteru.
W spotkaniu uczestniczyli m.in. administrator apostolski łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa oraz franciszkański kustosz Ziemi Świętej o. Francesco Patton.
Skomentuj artykuł