Prezydent spotkał się z patriarchą Antiochii
Patriarcha Antiochii Jan X w środę przedstawił prezydentowi Andrzejowi Dudzie dramatyczną sytuację mieszkańców Syrii, w tym chrześcijan - powiedział w środę PAP podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski.
Prezydent z przebywającym z kilkudniową wizytą w Polsce patriarchą antiocheńskim spotkał się w Pałacu Prezydenckim.
"Rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy z Jego Świątobliwością Janem X, patriarchą prawosławnym Antiochii, dotyczyła sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie" - poinformował PAP Kolarski. Podkreślił, że chrześcijanie są ofiarami wojny, tak jak przedstawiciele innych religii, innych społeczności i wobec dramatycznej sytuacji nieraz decydują się na opuszczenie Syrii.
"Tym samym społeczności chrześcijańskie wpisane w dwutysięczną historię Bliskiego Wschodu, jego krajobraz religijny i kulturowy, znajdują się na granicy egzystencji. Patriarcha Antiochii przedstawiał właśnie ten dramatyczny obraz dzisiejszej sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie" - powiedział Kolarski.
"Jego Świątobliwość podkreślał, że chrześcijanie, żeby przetrwać, potrzebują pomocy tam, na miejscu, na Bliskim Wschodzie. Opisywał wysiłek, który Kościół podejmuje, jak stara się pomimo toczącego się konfliktu, działań wojennych, budować nowe świątynie, prowadzić działalność charytatywną, dbać o wspólnotę wiernych. W tym miejscu spotyka się z poglądem pana prezydenta w sprawie pomocy dla ofiar wojny w Syrii" - dodał podsekretarz stanu.
Kolarski powiedział, że Andrzej Duda poinformował patriarchę o wsparciu Polski dla rozpoczęcia ponownie rozmów pokojowych, o zaangażowaniu polskich władz na rzecz uchodźców syryjskich, o projekcie charytatywnym: budowy szkół, sierocińców na terenie Libanu, a także o akcjach charytatywnych prowadzonych przez organizacje pozarządowe i Kościoły na rzecz ofiar.
W Syrii od 2011 roku trwa wojna, w której zginęło ponad 280 tys. ludzi; ponad połowa ludności została zmuszona do opuszczenia domów.
O sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w Syrii i Libanie z Janem X rozmawiała też w środę wiceminister spraw zagranicznych Joanna Wronecka. Jak poinformował MSZ w komunikacie, "w trakcie spotkania Jan X podkreślił, że chrześcijanie nie powinni być uważani tylko za mniejszość religijną na Bliskim Wschodzie, bowiem są nieodłącznym elementem współtworzącym cywilizację tego regionu.
"Patriarcha Jan X w swoim przesłaniu nakłania wiernych do pozostawania w Syrii i pracy na rzecz odbudowy ojczyzny. Wyraził nadzieję, że uda się stworzyć ku temu warunki, dzięki pomocy międzynarodowej. Źródłem największej pomocy dla miejscowego Kościoła są obecnie organizacje międzynarodowe i charytatywne organizacje prawosławne" - relacjonowały służby prasowe MSZ.
Prawosławny patriarcha antiocheński Jan X przyjechał z Syrii do Polski we wtorek. Tego dnia odebrał doktorat honoris causa Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. W czwartek i piątek będzie przewodniczyć cerkiewnym obchodom Święta Przemienienia Pańskiego na Grabarce. Głowa prawosławnego patriarchatu Antiochii i całego Wschodu jest w Polsce po raz pierwszy.
Jan X (wł. Juhanna Jazdżidżi) urodził się w 1955 roku w Latakii, na północy Syrii. Synod patriarchatu Antiochii i całego Wschodu wybrał go na swego zwierzchnika w grudniu 2012 roku.
Patriarchat antiocheński zaliczany jest do tzw. patriarchatów apostolskich, znanych z tego, że na ich terenach nauczali apostołowie. Obejmuje terytoria Libanu i Syrii. Główną świątynią jest sobór Zaśnięcia Matki Bożej i Świętego Krzyża w Damaszku, siedzibą patriarchy jest również monastyr Balamand w Libanie.
Do patriarchatu antiocheńskiego należy ok. 12 mln wiernych na całym świecie. Większość prawosławnych Bliskiego Wschodu mieszka w Libanie i Syrii.
Skomentuj artykuł