Prezydent: to jedno z głównych zadań rządzących

Prezydent: to jedno z głównych zadań rządzących
(fot. Dagmara_K / Shutterstock.com)
PAP / pk

Dobro wsi leży w interesie całego społeczeństwa, a dbałość o jej rozwój to jedno z głównych zadań władz - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do organizatorów i uczestników uroczystości dożynkowych w 2016 roku.

Prezydent zaznaczył, że zdecydował o objęciu Patronatu Narodowego nad uroczystościami dożynkowymi w całym kraju, ponieważ chce "uhonorować wielkie zasługi - historyczne i współczesne - mieszkańców wsi dla naszej Ojczyzny i wszystkich rodaków". Podkreślił też "znaczenie rolnictwa dla gospodarki narodowej oraz bezpieczeństwa państwa i społeczeństwa".

- Wierność rodzimej tradycji i tożsamości decyduje zaś o sile i spoistości naszej wspólnoty. Dlatego dobro wsi leży w interesie całego społeczeństwa, a dbałość o zapewnienie właściwych warunków dla rozwoju obszarów wiejskich należy do głównych zadań władz Rzeczypospolitej" - napisał prezydent do organizatorów i uczestników tegorocznych dożynek.

- Sprawiedliwość domaga się także, by rozwój naszego kraju stał się bardziej równomierny i zrównoważony. Zapewniam, że będę wspierał inicjatywy zmierzające do realizacji tych strategicznych celów - oświadczył Duda.

DEON.PL POLECA

Prezydent zaznaczył, że żywność to podstawowy produkt strategiczny, a dysponowanie żywnością krajowej produkcji daje "stabilne podstawy ekonomiczne i wzmacnia suwerenność państwa". Jak dodał, sytuacja Polski jest pod tym względem bardzo dobra. - Osiągnięcia w sferze rolnictwa gwarantują nam całkowitą niezależność - podkreślił.

- Dzięki wysokiemu udziałowi gospodarstw rodzinnych oraz twórczemu wykorzystaniu tradycyjnych metod produkcji i receptur polska żywność słynie z dobrej jakości i cieszy się uznaniem w kraju i za granicą - dodał. Jak podkreślił, "popularność wielu produktów, zwłaszcza regionalnych i ekologicznych, czyni nasze rolnictwo znakomitą marką i wizytówką Polski w świecie".

Zdaniem prezydenta, zaradność i przedsiębiorczość polskich rolników sprawiły, że "polska wieś znakomicie wykorzystała tę olbrzymią szansę na rozwój, jaka otworzyła się w związku z akcesją naszego kraju do Unii Europejskiej". Dodał, że "dzięki temu od lat stopniowo i systematycznie wzrasta zamożność i poziom wykształcenia rolników, a przede wszystkim satysfakcja z własnej pracy, życia i dokonań".

Polska wieś - jak napisał prezydent - staje się coraz atrakcyjniejszym miejscem zamieszkania. Jak zaznaczył, rolnicy powszechnie korzystają z nowoczesnych technologii produkcyjnych i informacyjnych i należą do najaktywniejszych środowisk społecznych.

Jak podkreślił, polska wieś jest dowodem, że intensywna modernizacja nie stanowi zagrożenia dla tradycji. - Przemiany gospodarcze nie osłabiły religijności rolników ani serdecznej troski o ziemię i przyrodę ojczystą - podkreślił prezydent.

- Dzisiejsza wieś nadal pozostaje ostoją polskiego stylu życia. Rolnicy wiernie kultywują wartości chrześcijańskie, które nasz naród przyjął przed 1050 laty, wraz z chrztem księcia Mieszka I. Mieszkańcy wsi wysoko cenią swobodę i samodzielność, dobrze pamiętając czasy, gdy reżim komunistyczny próbował ich zniewolić - napisał Duda.

Prezydent zaznaczył, że powojenny opór rolników wobec kolektywizacji to "jedna z najważniejszych kart w historii najnowszej Polski". Jak podkreślił, "skuteczna obrona indywidualnych gospodarstw rolnych była pierwszym zwycięstwem na drodze Polaków do wolności".

- Wieś, która dawała oparcie dwóm konspiracjom zbrojnym, podczas okupacji niemieckiej i powstania antykomunistycznego, stanęła także na czele pokojowej rewolucji Solidarności - napisał Duda. Nawiązał do 35. rocznicy porozumień rzeszowsko-ustrzyckich z lutego 1981 roku, które - jak zaznaczył - umożliwiły powstanie NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" i były "ważnym krokiem na drodze do niepodległej i praworządnej Rzeczypospolitej".

- Determinacja strajkujących zmusiła wówczas reżim do znacznych ustępstw: zagwarantowania "nienaruszalności chłopskiej własności" i uznania znaczenia rolnictwa indywidualnego dla gospodarki narodowej. Jednocześnie to rolnicy jako pierwsi podnieśli wtedy potrzebę odbudowy autentycznego samorządu i przywrócenia pełnej swobody życia religijnego - podkreślił prezydent.

Według niego "wkład mieszkańców wsi w walkę o wolność wszystkich Polaków zasługuje na pełniejsze niż dotychczas docenienie i uhonorowanie". - Rolnicy położyli wielkie zasługi dla odzyskania suwerenności przez naszą Ojczyznę. Za to polskiej wsi należy się cześć i pamięć. Przede wszystkim zaś wolna Polska ma obowiązek troskliwie dbać o rodzime rolnictwo - podkreślił prezydent.

Duda zaznaczył, że polskie władze pomagają rolnikom poszkodowanym przez katastrofy naturalne, "ale muszą też reagować na gwałtowne zmiany sytuacji rynkowej". - Znaczenie wsi dla bezpieczeństwa i dobrobytu wszystkich Polaków dzisiaj i jutro wymaga, by państwo przeciwdziałało zjawiskom, które mogłyby zachwiać kondycją rolnictwa - napisał prezydent.

- Polska - kontynuował - nie może zdać się w tej kwestii wyłącznie na mechanizmy Wspólnej Polityki Rolnej. Jak podkreślił, "rządzący powinni aktywnie zabiegać o jak najlepsze warunki dla krajowej produkcji żywności.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent: to jedno z głównych zadań rządzących
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.