Problemy finansowe ordynariatu dla anglikanów

Problemy finansowe ordynariatu dla anglikanów
Ordynariat Personalny Matki Bożej z Walsingham dla byłych anglikanów z Anglii i Walii (fot. Catholic Church England and Wales / flickr.com)
KAI / wm

Istniejący od roku Ordynariat Personalny Matki Bożej z Walsingham dla byłych anglikanów z Anglii i Walii przeżywa trudności finansowe. Jednocześnie jego ordynariusz, ks. infułat Keith Newton, były biskup anglikański, podkreśla, że zostali oni "bardzo dobrze przyjęci" przez Kościół katolicki.

- Sytuacja finansowa nie jest prosta. Jest tylko 60 księży, ale większość z nas nie ma parafii, więc nasze dochody są ograniczone. Otrzymujemy pieniądze od darczyńców i wzrastającej liczby parafii, więc powoli sytuacja się poprawia. Ale wciąż potrzebujemy wsparcia - ujawnił przełożony Ordynariatu.

Diakon James Bradley precyzuje, że pieniądze są potrzebne, by posiadać własne kościoły, a nie wypożyczać świątyń innych parafii do sprawowania nabożeństw, jak na razie robi większość kapłanów Ordynariatu. Np. w Oxfordzie korzystają oni z kościoła należącego do diecezji Portsmouth, głównie w sobotnie wieczory, w zamian za udział w opłatach za prąd i ogrzewanie.

Ks. Christophe Lindlar, który został proboszczem w archidiecezji Southwark w południowym Londynie wskazuje na trudności o charakterze psychologicznym. - Nie spotykam moich dawnych kolegów i przyjaciół anglikanów. Zerwanie było dla nich zbyt bolesne. Jeden z nich wyraził istotę ich poglądów: "Gdybyś umarł, postawilibyśmy ci wspaniały pomnik. Ale to wszystko przypomina raczej rozwód, więc nie możemy się więcej spotykać" - mówi ks. Lindlar.

DEON.PL POLECA

Nie wszystkie historie są jednak tak bolesne. Diakon David Lloyd, którego ojciec jest duchownym anglikańskim, opowiada, że prowadził z nim długie dyskusje na temat swego pragnienia przejścia do Kościoła katolickiego. - On jest bardzo liberalny, otwarty na poglądy innych i powiedział mi, że powinienem pójść swoją drogą. Choć już przyjaciele z seminarium nie zawsze rozumieją mój wybór. Ale z czasem ich stanowisko się zmieni - ma nadzieję diakon.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Problemy finansowe ordynariatu dla anglikanów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.