USA: Ordynariat dla byłych anglikanów

Radio Watykańskie / drr

Stolica Apostolska ustanowiła ordynariat personalny katedry św. Piotra dla byłych anglikanów w Stanach Zjednoczonych.

Pierwszym zwierzchnikiem ordynariatu Papież mianował ks. Jeffreya Steensona. Jest to były biskup Kościoła episkopalnego, czyli amerykańskiej gałęzi anglikanizmu. Urodził się w 1952 r. Jest żonaty i ma troje dorosłych już dzieci. Wiarę katolicką przyjął w 2007 r. Rok później został wyświęcony na kapłana. Z zamiłowania jest pilotem.

Zanim został pastorem we Wspólnocie Anglikańskiej był dziennikarzem sportowym. Do posługi duchownej przygotowywał się na uniwersytecie w Oksfordzie w Anglii. Tam też w 1980 r. przyjął anglikańskie święcenia, a następnie obronił doktorat z filozofii patrystycznej. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych obok posługi duszpasterskiej wykładał w anglikańskich i luterańskich seminariach. W 2005 r. został episkopalnym biskupem diecezji Rio Grande w USA. Po nawróceniu na katolicyzm odbył roczne studia w Papieskim Instytucie Patrystycznym Augustinianum w Rzymie. Od r. 2009 jest kapłanem katolickiej archidiecezji Santa Fe i wykładowcą patrologii w seminarium duchownym w Houston.

Wiarę katolicką przyjęła także anglikańska parafia świętego Jana Chrzciciela w Calgary. Uroczystość odbyła się w tamtejszej katedrze. Począwszy od pasterki Msze w parafialnym kościele sprawowane są już według katolickiego mszału, ale zgodnie z anglikańską tradycją, czyli tak jak to robią byli anglikanie w Wielkiej Brytanii. W Kanadzie nie został jeszcze ustanowiony dla nich ordynariat personalny. Jednakże na mocy specjalnego pozwolenia papieskiego delegata, abp. Thomasa Collinsa, już teraz parafia ta może funkcjonować tak, jakby do ordynariatu należała. Liturgię sprawuje tam na razie wyznaczony przez diecezję kapłan. Byli pastorzy, proboszcz i wikary, przygotowują się do przyjęcia katolickich święceń.

Decyzję o konwersji parafia św. Jana Chrzciciela w Calgary podjęła już przed rokiem i to niemal jednomyślnie. We Wspólnocie Anglikańskiej pozostało jedynie dwóch dawnych parafian. Nowi katolicy będą przez najbliższych pięć lat wynajmować kościół i przykościelne zabudowania od diecezji anglikańskiej. Po zakończeniu tego okresu będą mieli prawo pierwokupu.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

USA: Ordynariat dla byłych anglikanów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.