Proces beatyfikacyjny Heleny Kmieć. Jest nowe, ważne oświadczenie

Proces beatyfikacyjny Heleny Kmieć. Jest nowe, ważne oświadczenie
Fot. (fot. facebook.pl / Bolivia Mission Possible)
KAI / tk

"Proces beatyfikacyjny Heleny Kmieć będzie się toczył w kierunku udowodnienia heroiczności cnót Sługi Bożej, zgodnie z art. 31 Instrukcji Sanctorum Mater" – poinformował postulator procesu ks. Paweł Wróbel SDS w wydanym dziś oświadczeniu.

Proces beatyfikacyjny Heleny Kmieć

Inauguracja procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć, wolontariuszki i misjonarki, która zamordowana została 24 stycznia 2017 r. w Boliwii, odbędzie się 10 maja 2024 r. w Krakowie.

DEON.PL POLECAOto treść oświadczenia:

W kontekście zbliżającej się inauguracji procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć, która ma się odbyć 10 maja 2024 roku, pojawia się wiele pytań zarówno od poszczególnych osób jak i mediów, o drogę prowadzenia tego procesu – czy będzie to droga udowodnienia heroiczności cnót, czy męczeństwa. W związku z tym, dla pełnej jasności sprawy, należy ostatecznie wyjaśnić tę kwestię.

Po przeprowadzeniu fazy przygotowawczej procesu wyrażeniu pozytywnej opinii przez Konferencję Episkopatu Polski, a także po udzieleniu nihil obstat Stolicy Apostolskiej informuję, że proces beatyfikacyjny Heleny Kmieć będzie się toczył w kierunku udowodnienia heroiczności cnót Sługi Bożej, zgodnie z art. 31 Instrukcji Sanctorum Mater.

Ks. Paweł Wróbel SDS
Postulator

Proces beatyfikacyjny może się toczyć w kierunku udowodnienia męczeństwa kandydata na ołtarze, heroiczności jego cnót lub też heroicznego ofiarowania życia. Tę ostatnią możliwość wprowadził papież Franciszek w wydanym 11 lipca 2017 r. liście apostolskim w formie motu proprio "Maiorem hac dilectionem" ("Nikt nie ma większej miłości").

W przypadku udowodnienia heroiczności cnót lub heroicznego ofiarowania życia do beatyfikacji Sługi Bożego konieczny jest również cud – który wydarzył się już po śmierci kandydata na ołtarze, za jego wstawiennictwem. W przypadku męczeństwa cud nie jest wymagany.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
s. Małgorzata Lekan OP

Jesteś wolna, gdy możesz być sobą, i to w każdym aspekcie!

Ten wyjątkowy notatnik został przygotowany z myślą o tobie, abyś mogła „zapisać” w nim cząstki siebie: swoje plany, marzenia i rozmaite myśli. To także...

Skomentuj artykuł

Proces beatyfikacyjny Heleny Kmieć. Jest nowe, ważne oświadczenie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.