Proces beatyfikacyjny Heleny Kmieć. Jest nowe, ważne oświadczenie
"Proces beatyfikacyjny Heleny Kmieć będzie się toczył w kierunku udowodnienia heroiczności cnót Sługi Bożej, zgodnie z art. 31 Instrukcji Sanctorum Mater" – poinformował postulator procesu ks. Paweł Wróbel SDS w wydanym dziś oświadczeniu.
Proces beatyfikacyjny Heleny Kmieć
Inauguracja procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć, wolontariuszki i misjonarki, która zamordowana została 24 stycznia 2017 r. w Boliwii, odbędzie się 10 maja 2024 r. w Krakowie.
Oto treść oświadczenia:
W kontekście zbliżającej się inauguracji procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć, która ma się odbyć 10 maja 2024 roku, pojawia się wiele pytań zarówno od poszczególnych osób jak i mediów, o drogę prowadzenia tego procesu – czy będzie to droga udowodnienia heroiczności cnót, czy męczeństwa. W związku z tym, dla pełnej jasności sprawy, należy ostatecznie wyjaśnić tę kwestię.
Po przeprowadzeniu fazy przygotowawczej procesu wyrażeniu pozytywnej opinii przez Konferencję Episkopatu Polski, a także po udzieleniu nihil obstat Stolicy Apostolskiej informuję, że proces beatyfikacyjny Heleny Kmieć będzie się toczył w kierunku udowodnienia heroiczności cnót Sługi Bożej, zgodnie z art. 31 Instrukcji Sanctorum Mater.
Ks. Paweł Wróbel SDS
Postulator
Proces beatyfikacyjny może się toczyć w kierunku udowodnienia męczeństwa kandydata na ołtarze, heroiczności jego cnót lub też heroicznego ofiarowania życia. Tę ostatnią możliwość wprowadził papież Franciszek w wydanym 11 lipca 2017 r. liście apostolskim w formie motu proprio "Maiorem hac dilectionem" ("Nikt nie ma większej miłości").
W przypadku udowodnienia heroiczności cnót lub heroicznego ofiarowania życia do beatyfikacji Sługi Bożego konieczny jest również cud – który wydarzył się już po śmierci kandydata na ołtarze, za jego wstawiennictwem. W przypadku męczeństwa cud nie jest wymagany.
Źródło: KAI / tk
Skomentuj artykuł