Propozycja włoskiej wspólnoty, by rozwiązać problem relokacji

Propozycja włoskiej wspólnoty, by rozwiązać problem relokacji
(fot. shutterstock.com)
4 lata temu
KAI / kw

Istnieją podstawy prawne, które pozwoliłyby rozwiązać kryzys uchodźców, a konkretnie problem ich relokacji w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Mówi o tym w wywiadzie dla "Corriere della Sera" przewodniczący rzymskiej Wspólnoty Sant'Egidio Marco Impagliazzo.

Chodzi o dyrektywę z 20 lipca 2001 roku numer 55, przyjętą po kryzysie w byłej Jugosławii, aby stawić czoło napływowi uciekinierów.

"Czyż nie jest to taka sama sytuacja, z jaką mamy do czynienia dzisiaj w basenie Morza Śródziemnego?" - pyta Impagliazzo. Wspomniana dyrektywa, podkreśla, mówi o ich czasowej ochronie - "uwaga, nie o przyznaniu im statusu uchodźców" - a jednocześnie przewiduje rozłożenie kosztów ich przyjęcia i utrzymania między kraje członkowskie.

Przewodniczący Wspólnoty Sant'Egidio na forum RB ONZ >>

Zastosowanie tej dyrektywy, dodaje przewodniczący rzymskiej wspólnoty, przyniosłoby ulgę w pierwszym rzędzie Włochom, "ponieważ raz na zawsze zablokowałoby rozporządzenie Dublin III, stanowiące, że odpowiedzialne za rozpatrzenie wniosku o udzielenie ochrony w Unii Europejskie jest pierwsze państwo członkowskie, którego granicę przekroczył starający się o nią cudzoziemiec".

Modlitwa wspólnoty wraz z uchodźcami za tych, którzy utonęli na morzu:

A dziewięćdziesiąt procent imigrantów przybywa właśnie do Włoch, zauważa Marco Impagliazzo. Przypomina on również, że w myśl dyrektywy numer 55 "wszystkie kraje europejskie biorą część imigrantów i przyznają im czasową ochronę, co oznacza opiekę lekarską i oświatę".

Wspólnota Sant'Egidio apeluje więc do włoskiego rządu i Parlamentu Europejskiego, aby "zamiast zamykać porty", wzięły pod uwagę jej propozycję. Dyrektywa numer 55, zdaniem jej przewodniczącego, "to prawny środek domagania się od Unii Europejskiej autentycznej solidarności".

Wspólnota Sant'Egidio nawiązała współpracę z MSZ Francji >>

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Propozycja włoskiej wspólnoty, by rozwiązać problem relokacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.