Niemcy: wspólnota Sant'Egidio organizuje spotkanie o pokoju
Spotkanie z cyklu "Religie dla pokoju" organizowane przez rzymską Wspólnotę Sant'Egidio odbędzie się we wrześniu br. w Niemczech.
Według organizatorów ma ono także wspierać solidarność w Europie. - Rola Europy jest obecnie często kwestionowana - powiedział 21 lipca w Rzymie kierujący Wspólnotą Sant'Egidio Marco Impagliazzo. Jego zdaniem świadczy o tym choćby brak wsparcia dla Włoch ze strony niektórych państw europejskich w kryzysie uchodźców.
"Właśnie z serca Europy pragniemy wysłać silne przesłanie pokojowe niezależnie od kryzysu, jaki z wielu powodów przeżywa na przestrzeni ostatnich miesięcy projekt europejski" - stwierdził Impagliazzo.
Zdaniem przewodniczącego Wspólnoty Sant'Egidio, trzeba dać mocny znak sprzeciwiający się terroryzmowi i konfliktom, które doprowadziły do śmierci oraz rzesz uchodźców i które instrumentalizują religie.
Główną tematyką spotkania pod hasłem "Drogi pokoju" w Münster i Osnabrück w dniach 10-12 września będą uchodźctwo, ubóstwo, sprawiedliwość i ochrona środowiska. Jak podkreślają organizatorzy, będzie to największe w tym roku na świecie zgromadzenie na rzecz pokoju.
Oczekuje się, że na otwarcie przybędzie kanclerz Niemiec Angela Merkel, minister zdrowia Hermann Gröhe, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Pöttering oraz premier Nadrenii-Westfalii Armin Laschet. Ze strony kościelnej obecni będą gospodarze, a więc biskupi Münster i Osnabrück Felix Genn i Franz-Josef Bode, a także biskupi niemieccy.
Swój udział w spotkaniu zapowiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani, wielki imam Uniwersytetu Al-Azhar z Kairu, Ahmed al-Tayyeb.
Z Watykanu przyjadą kardynałowie: Peter Turkson, przewodniczący Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka oraz Kurt Koch przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan oraz były jej przewodniczący, Walter Kasper.
Wśród uczestników będą też przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech, Josef Schuster, patriarcha greckoprawosławny Kościoła Antiochii Jan X Yazigi oraz prezydent Nigru Mahamadou Issoufou. Oczekiwany jest także sułtan z Sukoto, Muhammad Sa'ad Abubakar, duchowy przywódca muzułmanów nigeryjskich.
Po raz pierwszy przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich oraz religii świata zaprosił na spotkanie modlitewne w 1986 roku do Asyżu papież Jan Paweł II. Wspólnie opowiedzieli się wówczas za pokojem i potępili wszelką przemoc w imię religii.
W duchu tamtego wydarzenia istniejąca od 1968 roku katolicka Wspólnota Sant'Egidio organizuje międzyreligijne spotkania "Religie dla pokoju". Każde z nich kończy się wspólnym apelem zwierzchników religijnych o pokój. Pierwsze spotkanie Wspólnota Sant'Egidio zorganizowała w Rzymie już w rok po Asyżu, a pierwsze poza nim i w ogóle poza Włochami odbyło się na przełomie sierpnia i września 1989 roku w Warszawie pod hasłem "Nigdy więcej wojny", w związku z przypadającą wówczas 50. rocznicą wybuchu II wojny światowej.
Odtąd spotkania te odbywają się co roku w różnych miastach naszego kontynentu - we wrześniu 2009 roku po raz drugi zorganizowano je w Polsce, tym razem w Krakowie.
Skomentuj artykuł