Wspólnota Sant’Egidio zaprasza na "Rekolekcje z ubogimi"
(fot. shutterstock.com)
PAP / mp
"Słowo, chleb, ubodzy" - tak brzmi motto "Rekolekcji z ubogimi", które w piątek rozpoczną się w Warszawie. Trzydniowy cykl spotkań to nie tylko modlitwa, lecz także okazja do spotkania z bezdomnymi i do włączenia się w pomoc.
Rekolekcje, które odbędą się w warszawskim kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus, organizuje Wspólnota Sant’Egidio.
Jak wyjaśnili członkowie wspólnoty w przesłanym komunikacie, myśl przewodnia rekolekcji odnosi się do wystąpienia papieża Franciszka z 1 października w Bolonii.
"Na drodze Kościoła często pojawia się pytanie: dokąd iść, jak iść naprzód? Chciałbym wam zostawić (...) trzy punkty odniesienia, trzy P. Pierwszym jest SŁOWO (po włosku parola), które jest kompasem, aby pielgrzymować w pokorze, aby nie zagubić Bożej drogi i nie popaść w światowość. Drugie to CHLEB (po włosku pane), chleb eucharystyczny, ponieważ wszystko zaczyna się od Eucharystii. (...) Wreszcie, trzecie P : UBODZY (po włosku poveri). Po dziś dzień nadal wielu osobom brakuje tego, co niezbędne. Ale jest również wielu, którym brakuje miłości, osób samotnych i takich, którym brakuje Boga. W każdej z nich znajdziemy Jezusa, ponieważ Jezus w świecie poszedł drogą ubóstwa" - powiedział wówczas papież Franciszek.
Członkowie wspólnoty zapowiedzieli, że w trakcie rekolekcji będzie można odwiedzić "Szafę Przyjaciół", w której co tydzień ubodzy zaopatrują się w ubrania, i pomóc w przygotowaniach tego miejsca do zimy.
Rekolekcje będą też pierwszym etapem przygotowań do tegorocznych "Świąt z Ubogimi". W poprzednich latach wspólnota organizowała przedświąteczne spotkanie zwane "Wigilią z Ubogimi". W zeszłym roku wzięło w nim udział około 400 gości, a w organizację włączyło się ponad 700 osób. Podobne świąteczne obiady dla ubogich wspólnota organizuje na całym świecie.
Wspólnota Sant’Egidio jest ruchem świeckich założonym w 1968 r. w Rzymie przez Andreę Ricardiego. Obecnie skupia ok. 60 tys. osób w 73 krajach. Jej członkowie starają się łączyć modlitwę i pomoc ubogim, działają też na rzecz pokoju i dialogu międzyreligijnego. W Warszawie wspólnota funkcjonuje od 2008 r. i liczy ok. 80 osób.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Skomentuj artykuł