"Propozycje rządu ws. Funduszu to początek"

"Propozycje rządu ws. Funduszu to początek"
(fot. Vooodzu / Wikimedia Commons)
KAI / slo

Cieszę się, że rozpoczęły się rozmowy nt. finansowania Kościoła - powiedział abp-senior Henryk Muszyński komentując rządowe propozycje dotyczące m.in. likwidacji Funduszu Kościelnego i zastąpienia go dobrowolnym odpisem od podatku w wysokości 0,3 procenta.

Zdaniem Prymasa seniora osiągnąć kompromis nie będzie łatwo, "niezależnie od polemiki, która w stosunku do Kościoła bardzo krzywdząca".

Odnosząc się do wczorajszego spotkania Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Polski emerytowany metropolita gnieźnieński powiedział, że w jego przekonaniu jest to początek bardzo rzeczowych rozmów, na które osobiście "bardzo liczy". - Dotychczasowy status jest zupełnie nie do utrzymania, to pozostałość z okresu komunistycznego, która trwa - stwierdził mówiąc o propozycji likwidacji Funduszu Kościelnego.

- Osobiście cieszę się, że obie strony spotykają się w tej sprawie i zaczynają rozmawiać i że pojawiają się konkretne propozycje. Jestem wolny od złudzeń, to nie będą łatwe negocjacje, ale wierzę w dobrą wolę tych, którzy mają władzę decyzyjną, że w końcu się dogadamy, bo jest to potrzebne dla dobra społecznego narodu - powiedział Prymas-senior.

DEON.PL POLECA

Jego zdaniem, największa trudność będzie polegała będzie na osiągnięciu kompromisu, który umożliwi Kościołowi egzystencję w normalnych warunkach demokratycznych, "niezależnie od polemiki, która jest w stosunku do Kościoła bardzo krzywdząca". - Każdy ubija swój własny interes, a tendencja antykościelna jest dzisiaj bardzo silna - stwierdził Prymas-senior.

Hierarcha nie chciał komentować wypowiedzi niektórych polityków, którzy propozycje rządowe traktują jak atak na Kościół. Jego zdaniem, każdy z polityków "uwija swój własny interes i patrzy z reguły jednostronnie w perspektywie tego, co nazywam partyjniactwem, dobra konkretnej partii, a znacznie mniej dobra społecznego".

Zastanawiając się czy łatwo będzie namówić Polaków do przekazywania 0,3 proc. podatku na rzecz Kościoła abp Muszyński podkreślił, że wierni powinni mieć prawo uczestniczenia, oraz radość z dobrowolnego dawania. Jego zdaniem wymaga to jednak pogłębienia świadomości, że "jako uczestnicy Kościoła mamy również obowiązek świadczyć na rzecz tego Kościoła".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Propozycje rządu ws. Funduszu to początek"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.