Prymas Irlandii w Dniu św. Patryka przestrzega przed przemocą po Brexicie

Prymas Irlandii w Dniu św. Patryka przestrzega przed przemocą po Brexicie
(fot. Paul MacAree / youtube.com)
KAI / kw

Prymas Irlandii abp Eamon Martin ostrzega przed niebezpieczeństwem przemocy po Brexicie.

W liście pasterskim z okazji obchodzonego dzisiaj narodowego święta Dnia św. Patryka napisał, że jeśli Irlandczycy nauczyli się czegoś od pokojowego porozumienia wielkopiątkowego 21 lat temu to jest to "partnerstwo i tolerancja, wzajemne zaufanie i szacunek, równe prawa i całkowite wyrzeczenie się przemocy, które są niezbędne do budowania trwałego i sprawiedliwego pokoju".

W tym kontekście za pośrednictwem św. Patryka wezwał do modlitwy o "uniknięcie powrotu do ogólnej struktury nieufności i podziału, która mogłaby łatwo cofnąć osiągnięty po dziesięcioleciach postęp".

DEON.PL POLECA

Arcybiskup Armagh przypomniał, że św. Patryk w czasie swojej działalności nie bał się angażować na rzecz obrony godności człowieka. "Był zwolennikiem dialogu i pokojowego rozwiązywania problemów, oferując przyjaźń i przebaczenie swoim byłym porywaczom, a nawet skorumpowanemu handlarzowi niewolników Coroticusowi, który atakował jego nowo ochrzczonych nawróconych. Mam nadzieję, że w ten weekend, modlitwy i przykład św. Patryka pomoże naszym politykom, przywódcom społeczności i nam wszystkim działać w duchu wzajemnego szacunku i odpowiedzialności" - napisał w liście abp Martin.

Prymas Irlandii wspomniał też rok 1979, kiedy papież Jan Paweł II przybył na granicę między Irlandią a Irlandią Północną, która była silnie zmilitaryzowana i nadzorowana.

"Papież Jan Paweł II mówił tam o Chrystusie jako Księciu Pokoju i krytykował budowę barier nienawiści i nieufności" - napisał w liście abp Martin i zaznaczył, że słowa te są bardzo aktualne w dzisiejszych czasach politycznej i gospodarczej niepewności, co do Brexitu. "Rodziny na całej irlandzkiej wyspie, w tym osoby mieszkające i pracujące po obu stronach granicy, a także zarabiające na życie w rolnictwie i transporcie, podzielają obawy o przyszłość. Ludzie mówią o transgranicznych relacjach, które stają się napięte i kruche" - napisał abp Martin.

Wezwał, aby w Dzień św. Patryka, odmówić tę samą modlitwę, którą wypowiedział Jan Paweł II w 1979 r. : "Święty Patryku, czuwaj nad Irlandią. Ratuj ludzkość w niebezpieczeństwie".

17 marca Kościół powszechny wspomina w liturgii św. Patryka, niewolnika piratów, pasterza owiec, mnicha i biskupa, apostoła i patrona Irlandii. Dzień św. Patryka jest w Irlandii i wszędzie, gdzie żyją Irlandczycy wielkim świętem religijnym i narodowym. Wierni przypinają sobie tego dnia trójlistną koniczynę, symbol Trójcy Świętej, o której św. Patryk miał mówić na początku każdej swojej misji. Koniczynka jest też wyrazem nadziei na zjednoczenie Irlandii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prymas Irlandii w Dniu św. Patryka przestrzega przed przemocą po Brexicie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.