Prymas: moralnym obowiązkiem chrześcijanina jest deeskalacja konfliktu, a nie jego wzmaganie

Prymas: moralnym obowiązkiem chrześcijanina jest deeskalacja konfliktu, a nie jego wzmaganie
(fot. episkopat.pl)
1 miesiąc temu
KAI / df

Prymas Polski abp Wojciech Polak przesłał do parafii archidiecezji gnieźnieńskiej specjalny list dotyczący bieżących wydarzeń. Apeluje w nim m.in. o rozwagę w uroczystość Wszystkich Świętych. Odnosi się także do niepokojów społecznych prosząc protestujących o poszanowanie kościołów, wiernych zaś o modlitwę i nie odpowiadanie agresją.

Publikujemy pełną treść listu Prymasa Polski

Drodzy Siostry i Bracia!

Każdego dnia słyszymy o tysiącach osób, które zakaziły się koronawirusem. Wielu spośród nich wymaga hospitalizacji, a niejeden przegrał już walkę z chorobą. Jako Kościół jesteśmy szczególnie odpowiedzialni za zdrowie i życie wszystkich powierzonych naszej duszpasterskiej trosce. Dlatego raz jeszcze apeluję o przestrzeganie obowiązujących zasad sanitarnych. To nie tylko przejaw naszego rozsądku, ale przede wszystkim wyraz naszej miłości bliźniego.

Jako ludzie wierzący jesteśmy wezwani do modlitwy. Dlatego proszę, aby w kościołach naszej archidiecezji powrócić do codziennego śpiewu Suplikacji oraz nie ustawać w modlitwie za zmarłych, chorych, wszystkich, którzy niosą im pomoc, a także o ustanie epidemii.

Proszę także o szczególną odpowiedzialność w czasie uroczystości Wszystkich Świętych i Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych, czyli Dnia Zadusznego. Rozłóżmy czas odwiedzin grobów naszych najbliższych na cmentarzach na różne dni listopada. Szczególną ku temu zachętę dał nam papież Franciszek, który zdecydował o przedłużeniu czasu uzyskania odpustu zupełnego za zmarłych na cały miesiąc. Każdy z nas może zatem wybrać dowolne osiem dni listopada, w których podejmie modlitwę o życie wieczne dla swoich zmarłych. Osoby starsze, chore i ci, którzy z poważnych powodów nie będą mogli udać się na cmentarz – na przykład ze względu na zakazy gromadzenia się – mogą uzyskać odpust zupełny modląc się w domu, podejmując lekturę jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych lub wypełniając uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności swojego życia. W ten sposób, w duchowej łączności z naszymi zmarłymi, gdziekolwiek są pochowani, wypraszamy dla nich łaskę odpustu.

W ostatnim czasie do lęku związanego z pandemią dołączyły także niepokoje społeczne związane z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Nie można oczekiwać od osób wierzących, aby wyparli się jednego z fundamentów swojej wiary, jakim jest szacunek dla każdego życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Nie wolno nam jednak zapominać o przykazaniu miłości bliźniego. Moralnym obowiązkiem chrześcijanina jest deeskalacja konfliktu, a nie jego wzmaganie. Proszę zatem, aby wzorem Chrystusa odrzucić każdy rodzaj przemocy. Odpowiedzią uczniów Jezusa jest przebaczenie, modlitwa, podejmowany post.

Oczywiście niezwykle bolesne i godne potępienia są działania protestujących, którzy niszczą pomniki, elewacje kościołów, a także przerywają sprawowane tam Msze święte. To profanacja rzeczy najświętszych, na którą nie może być zgody. Nie wolno nam jednak odpowiadać tym samym. Musimy wciąż pamiętać słowa św. Pawła, które tylekroć powtarzał nam bł. ks. Jerzy Popiełuszko: „nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj!”

Apelując do osób protestujących o szacunek dla miejsc świętych, proszę jednocześnie Was, Siostry i Bracia, abyście nie odpowiadali agresją. Naszą reakcją ma być modlitwa i ekspiacja za dokonane profanacje. Proszę Was wszystkich, aby Kościół nadal był miejscem otwartym dla każdego człowieka, przestrzenią pojednania, zgody i wzajemnego szacunku. Niech przyświecają nam w tym słowa św. Pawła: „Błogosławcie tych, którzy was prześladują! Błogosławcie, a nie złorzeczcie! (…) Nikomu złem za złe nie odpłacajcie”.

Pragnę z całego serca podziękować osobom duchownym i świeckim, wszystkim, którzy w tym trudnym czasie niosą bliźnim duchową i materialną pomoc. Wszystkich zapewniam o mojej modlitwie i bliskości, i wzajemnie o modlitwę proszę.

† Wojciech Polak

Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński

Prymas Polski

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zuzanna Radzik
25,75 zł
42,90 zł

- Puk puk.
- Kto tam?
- To my, więcej niż połowa Kościoła!

Taki improwizowany dialog krzyczały kobiety w stronę hierarchów udających się na synod w 2018 roku.

Ruch równouprawnienia w Kościele to...

Skomentuj artykuł

Prymas: moralnym obowiązkiem chrześcijanina jest deeskalacja konfliktu, a nie jego wzmaganie
Komentarze (12)
SA
~Stanisław Anczakowski
19 listopada 2020, 08:17
Oskarżam Jezusa Chrystusa o roznieniecenie konfliktów w Polsce , o ich eskalację ,oto stanęły córki wobec matek i o obelgi je przyprawiły ,to On Cieśla z Nazaretu który nie ma żadnego dyplomu z zakresu teologii winny jest zakłócenia świętego spokoju Episkopatu .a przecież uczeni w piśmie powiedzieli ,że walczący ateusz i osoba wierząca powinny się kochać i szanować w duchu ...no nie wiadomo kogo , e tam diabli wszystko wiedzą .
AA
~A. Aristotle
9 listopada 2020, 06:07
Kiedy chodzi o obronę Chrystusowej Prawdy to nasz Prymas raptem mięknie, przybierając pozycję „soft cock” i mówi o kompromisach i deeskalacjach. A kiedy aplikuje w Kościele i w swej diecezji masońskie postanowienia, to wtedy wypręża się w pozycji „hard on”. Ot taki Prymasik...
SI
~Syf i Lis+ k s fałszywe autorytety
4 listopada 2020, 06:21
moralnym obowiązkiem chrześcijanina jest podążanie drogą Jezusa drogę prawdy nie kompromisu moralnym obowiązkiem chrześcijanina jest życie w prawdzie a takie życie prowadzi do eskalacji tym większej im większe jest środowisko zakłamania (J 8,44) potomstwa skurwiałej macicy "św. matecznika" które diabła ma za ojca destrukcyjnej sztafety pokoleń sztafety życia na ziemi tej ziemi ... smaganej ogniem CURVA(wł)wiary ... i tak samo pozostałych CU RVA(wł)CNOT boskich poruszycieli życia na ziemi tej ziemi szafarzących swoim boRzym sprytem ... i swoim CUR VA (wł) świętym a nietykalnym autorytetem (Odtąd bowiem pięcioro będzie rozdwojonych w jednym domu: troje stanie przeciw dwojgu, a dwoje przeciw trojgu; 53 ojciec przeciw synowi, a syn przeciw ojcu; matka przeciw córce, a córka przeciw matce; teściowa przeciw synowej, a synowa przeciw teściowej». Łk 12, 49
TW
~Tomasz Wolny
1 listopada 2020, 12:12
Księże Prymasie, proszę o przykład i pokazanie jak powinien zachować się Pasterz w tej trudnej sytuacji. Wielcy przywódcy ruchów pokojowych wyrzekali się przemocy, mówili o tym i sami tak czynili nie zabijając ducha w sobie i wiernych. Proszę i apeluję o przykład dla innych naszych Pasterzy i dla nas. Proszę wziąć różaniec, uklęknąć przy trasie przemarszu aborcjonistów i w ciszy modlić się. Niech tak zrobią wszyscy biskupi. A potem proboszczowie w wiernym przed każdym naszym kościołem.
BM
~Barbara Marzec
30 października 2020, 21:21
Czy nie prościej jest nie wywoływać konfliktu, niż go później deeskalować? I czy wypowiedź bpa Jędraszewskiego to była deeskalacja? Powinien się ugryźć w język zanim znowu coś palnie.
WR
Wow Ras
4 listopada 2020, 15:36
bp Jędraszewski to inna Liga (Liga Miszczuf). Prymas z adiecezją gnieźnieńską gra w dużo niższej lidze. Stąd jego głos jest ledwo słyszalny. A szkoda.
Anna Żebrowska
29 października 2020, 10:07
Uważam, że w ramach deeskalacji Prymas powinien pojechać do Warszawy i porozmawiać z Kaczyński, aby PIS wycofał się ze wszystkiego i wrócił do kompromisu aborcyjnego.
OT
~oj tam
7 listopada 2020, 19:58
PiS powinien anulować Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ? A właściwie po co ? Przecież Totalna Opozycja nie uznaje Trybunału Konstytucyjnego. Podobnie jak nie uznaje Sadu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa. Oni uznają tylko siebie. Ot co.
KP
~katolik pomniejszego płazu
27 października 2020, 23:33
ale wiecie, że w akcje ochrony kościołów włączają się też innowiercy i niewierzący
GR
~Głos rozsądku
1 listopada 2020, 13:46
Wyłącz TVP/is, włącz myślenie
BD
~Bartosz Dębiński
27 października 2020, 21:07
Rozwadnianie prawdy! Niech się ten cały Polak zabiera z innymi modernistami do Bergoglio, my obronimy nasz Kościół, a naszym wodzem był, jest i będzie sam Jarosław Kaczyński. Teraz nasza kolej by zameldować Mu wykonanie zadania. Bóg, Honor, Ojczyzna!
WR
Wow Ras
4 listopada 2020, 15:37
@Bartosz: nie słyszysz jak Nauczyciel szepcze Ci do uszka: "schowaj miecz do pochwy" ?

Skomentuj artykuł

Prymas: moralnym obowiązkiem chrześcijanina jest deeskalacja konfliktu, a nie jego wzmaganie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.