Prymas o uczestnictwie w pasterce: dyspensa jest wyjściem naprzeciw

Prymas o uczestnictwie w pasterce: dyspensa jest wyjściem naprzeciw
(fot. episkopat.pl)
7 miesięcy temu
PAP / ps

Mając ograniczone limity miejsc w kościele, nie możemy ludziom nakładać takiego obowiązku, że muszą w tej eucharystii uczestniczyć – stąd dyspensa jest oczywiście wyjściem naprzeciw – mówił prymas Polski abp Wojciech Polak o uczestnictwie w pasterce.

Prymas Polski był w środę gościem Radia Zet. Zapytany, czy katolik może sobie w tym roku odpuścić pasterkę, odpowiedział, że można przyjść, ale "nie możemy, tak jak było to do tej pory, przyjść tłumnie".

"To jest niemożliwe także z racji tego, że w kościele, nie tylko teraz – z okazji świąt Bożego Narodzenia czy pasterki – mamy ograniczenia związane z limitem osób uczestniczących w eucharystii" – przypomniał.

Pytany, czy jest przekonany, że limity w kościołach są przestrzegane, odpowiedział, że "mogą być jakieś przekroczenia nieznaczne". "Nie liczymy co do jednego (...), rekomendujemy, zachęcamy i mówimy, żeby te limity były przestrzegane" – podkreślał.

"Na czas Bożego Narodzenia otrzymaliśmy od papieża zgodę na to, że każdy ksiądz może odprawiać po cztery msze święte" – mówił arcybiskup.

Z kolei pytany, czy seniorzy mogą nie uczestniczyć w pasterce, odpowiedział, że "obowiązuje w naszych diecezjach, także w mojej archidiecezji gnieźnieńskiej, dyspensa od udziału we mszy świętej w święta, w uroczystości i w niedziele". "Ona jest szczególnie adresowana do osób chorych, starszych, cierpiących, także do tych, którzy z różnych powodów, także z powodu lęku czy obaw, nie będą mogli uczestniczyć w tej eucharystii" – zaznaczył.

Dopytywany, czy dla seniorów jest dyspensa, odpowiedział, że "nie tylko dla seniorów, także dla innych osób". "Mając ograniczone limity miejsc w kościele, nie możemy ludziom nakładać takiego obowiązku, że muszą w tej eucharystii uczestniczyć – stąd ta dyspensa jest oczywiście wyjściem naprzeciw" – podkreślał prymas.

W części internetowej rozmowy padło pytanie od słuchacza, który chciał się dowiedzieć, czy "podawanie Ciała Chrystusa na rękę jest jego właściwym traktowaniem".

"Tak, jest jak najbardziej właściwym traktowaniem" – odpowiedział. "Uczymy, żeby przyjęcie komunii świętej na rękę było z jak najgłębszym szacunkiem dla przyjmowania pana Jezusa" – podkreślał.

Jak mówił prymas, księża nie mają prawa do odmawiania komunii świętej na ręce, bo jest to występowanie przeciwko prawu, które jest w Kościele w Polsce. "Ktoś, kto odmawia w ten sposób możliwości przyjęcia Pana Jezusa, na pewno przeciwko temu prawu występuje" – zaznaczył.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Wojciech Polak, Marek Zając
27,93 zł
39,90 zł

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Skomentuj artykuł

Prymas o uczestnictwie w pasterce: dyspensa jest wyjściem naprzeciw
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.