Prymas: zaszczepię się przeciw COVID-19

Prymas: zaszczepię się przeciw COVID-19
(fot. episkopat.pl)
PAP / ps

Zaszczepię się przeciw COVID-19 - zadeklarował w środę prymas Polski abp Wojciech Polak. Podkreślił, że "wspólne zaszczepienie jest troską o najsłabszych".

Prymas był pytany w środę w Radiu Zet, czy zaszczepi się przeciw COVID-19. "Zaszczepię się" – zadeklarował. Dodał przy tym, że "ta decyzja w przypadku każdego powinna być świadoma i dobrowolna".

Przypomniał też, że Kongregacja Nauki Wiary daje szczepieniom zielone światło. "Kongregacja nie wypowiada się na temat bezpieczeństwa i skuteczności samej szczepionki, bo ta opinia jest opinią z zakresu biomedycyny i należy do fachowych decyzji, natomiast jeżeli chodzi o konieczności zapobieżenia rozprzestrzenianiu się wirusa – tutaj trzeba powiedzieć, że z jednej strony – szczepienie nie jest obowiązkiem moralnym, dlatego mówię o tym, że ono powinno być świadome i dobrowolne" – powiedział.

W rozmowie przypomniano, że premier Mateusz Morawiecki mówił o tym, że szczepienie jest obowiązkiem patriotycznym.

"Myślę, że warto przyjąć to, co Kongregacja tutaj nam mówi" – odpowiedział na to Polak. "Oczekujemy jeszcze na dniach głosu naszego zespołu bioetycznego Konferencji Episkopatu Polski, który pewnie jeszcze bardziej uszczegółowi tę argumentację" – poinformował.

Arcybiskup dodał, że "z punktu widzenia moralnego, szczepienie zależy nie tylko od obowiązku troski o nasze własne zdrowie, ale także od dążenia do dobrego wspólnego".

"Trzeba podkreślać przede wszystkim to, że przy braku innych środków powstrzymania pandemii wspólne zaszczepienie może i jest troską o najsłabszych" – mówił Polak.

Pytany, czy księża będą z ambony zachęcać, żeby się szczepić, Polak odpowiedział, że na razie nie ma takiej akcji.

We wtorek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w drugim dniu świąt Bożego Narodzenia szczepionki przeciwko COVID-19 dotrą do Polski, a pierwsze szczepienia odbędą się w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie.

"Będziemy najpierw szczepili grupę zero, czyli służby medyczne, które najbardziej tego potrzebują" – oświadczył szef rządu i poinformował, że po świętach Polska przystąpi do Narodowego Programu Szczepień, który przez najbliższe kilka miesięcy będzie największym zadaniem logistycznym, z jakim mierzyliśmy się w ostatnich latach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Wojciech Polak, Marek Zając
27,93 zł
39,90 zł

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Skomentuj artykuł

Prymas: zaszczepię się przeciw COVID-19
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.