Prymas: czas pandemii i niepokojów społecznych wzywa nas do jedności i wytrwałej wiary

Prymas: czas pandemii i niepokojów społecznych wzywa nas do jedności i wytrwałej wiary
(fot. episkopat.pl)
PAP / ps

Do jedności i wytrwałej wiary w czasie pandemii i niepokojów społecznych wezwał w liście pasterskim na Adwent prymas Polski abp Wojciech Polak. Hierarcha zaapelował też do duchownych o „świętość i gorliwość”.

„Trudny czas pandemii, który wciąż przeżywamy, czas zmagań o zdrowie i życie zakażonych, czas trudnych dla nas wszystkich ograniczeń, a także towarzyszące nam niepokoje społeczne, podziały i niezgoda – właśnie ten czas wzywa nas do konkretnych uczynków miłości, do jedności i do świadectwa. Wzywa nas również do odważnej i wytrwałej wiary” – napisał prymas.

Przywołując słowa papieża Franciszka wyjaśnił, że Jezus jest z wiernymi. „Wyprowadza nas z naszych niepokojów i niepewności. Wzywając nas do uwagi i czuwania, przypomina, że przed nami czas odpowiedzialności i wrażliwości, czas nadziei, czas nawrócenia i odnajdywania na powrót dróg do Boga i bliźnich” – podkreślił hierarcha.

Zwracając się do duchownych prymas wyraził wobec nich wdzięczność „za wszelkie dobro, jakie w tych trudnych miesiącach tak odważnie i wielkodusznie czynią”.

DEON.PL POLECA

„Niech nasza świętość i gorliwość będzie odpowiedzią na dramaty i zranienia, które mają miejsce we wspólnocie Kościoła. Wiem, że z niepokojem stawiacie sobie wiele pytań, zwłaszcza o dzieci i młodzież. Wiem również, że w różnoraki sposób, także za pośrednictwem mediów społecznościowych, staracie się kontakt z młodymi podtrzymać” – dodał.

Arcybiskup gnieźnieński zapewnił księży o swoim wsparciu i zachęcił by byli z młodymi ludźmi. „Bądźcie z nimi, gdyż niespokojny i pełen dylematów czas, który przeżywają domaga się Waszej obecności i waszego świadectwa” – zaapelował.

Prymas przyznał, że ze względu na obostrzenia sanitarne nie wszyscy wierni mogą brać udział w nabożeństwach. „Możemy jednak, a wręcz powinniśmy, korzystając z łączy telewizyjnych, radiowych czy internetowych, w ten właśnie możliwy dla nas sposób modlić się z Kościołem sprawującym Eucharystię i przeżywać duchową łączność ze wspólnotą zgromadzoną na Świętej Wieczerzy” - zaznaczył.

Zaapelował również do osób korzystających z dyspensy od uczestnictwa w mszach by przyjęły czas pandemii i związanych z nią ograniczeń jako „czas postu eucharystycznego, służący z pożytkiem temu, byśmy na nowo odkryli żywotne znaczenie, piękno i niezmierzoną wartość Eucharystii”.

Prymas Polak zwrócił też uwagę, że w tegorocznym Adwencie ze względu na ograniczenia sanitarne nie wszyscy wierni będą mogli uczestniczyć w mszach roratnych. „Postarajmy się jednak, aby był to czas wspólnej, rodzinnej modlitwy. Zachęcajmy do niej nasze dzieci i młodzież. Niech towarzyszy nam w naszych rodzinach Słowo Boże, które odczytywane codziennie, prowadzić nas będzie drogą adwentowego czuwania” – zaapelował.

Poprosił też o „bardziej osobisty niż dotychczas” sposób zaangażowania w przygotowania bożonarodzeniowych żłóbków. „Niech modlitwa przy nim w Boże Narodzenie zjednoczy nas wszystkich i otworzy szerzej nasze serca i nasze rodziny Temu, który do nas przychodzi. Przychodzi jako dziecko przypominając nam o świętości i nienaruszalności ludzkiego życia od poczęcia aż do śmierci” – zaznaczył prymas.

Hierarcha poprosił również wiernych o konkretną pomoc dla rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnościami.

„Pamiętajmy, że Adwent to czas czuwania, a więc także uwagi okazywanej naszym krewnym i sąsiadom, zwłaszcza starszym, cierpiącym i samotnym. Jeśli to tylko możliwe, zachowując konieczne bezpieczeństwo, przychodźmy im z pomocą. Zainteresujmy się nimi. Nawet jeden telefon czy sms może przynieść wiele pociechy i dodać odwagi” – napisał prymas.

W Kościele katolickim w niedzielę rozpoczyna się Adwent - czas przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Słowo "adwent" pochodzi z języka łacińskiego "adventus", które oznacza przyjście. Dla starożytnych Rzymian oznaczało oficjalny przyjazd Cezara. W okresie wczesnego chrześcijaństwa odnosiło się ono do podwójnego przyjścia Chrystusa: jako człowieka i jako sędziego na końcu świata.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Wojciech Polak, Marek Zając

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Skomentuj artykuł

Prymas: czas pandemii i niepokojów społecznych wzywa nas do jedności i wytrwałej wiary
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.