Prymas Polski: Duch Święty jest duszą Kościoła

Prymas Polski: Duch Święty jest duszą Kościoła
(fot. episkopat.pl)
KAI / ml

Potrzebujemy ożywienia w nas darów Ducha Świętego, aby nie zamykać się w sobie, nie odgradzać od świata, ale odważnie wychodzić i szukać tych, którym z różnych powodów trudno odnaleźć się we wspólnocie Kościoła" - mówił w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. w parafii pw. Świętego Ducha we Wrześni, która oprócz uroczystości odpustowych świętowała także 50-lecie istnienia.

W homilii, nawiązując do obchodzonego dziś święta Pięćdziesiątnicy - jednego z najstarszych i najważniejszych w Kościele, przypomniał, że przez dar Ducha Świętego otrzymany na chrzcie staliśmy się dziećmi Bożymi, a dla siebie nawzajem braćmi i siostrami, których łączy pokrewieństwo nie z urodzenia, ale z Boga.

Prymas przywołał też słowa Jana Pawła II, który przed 40 laty, podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny, dokładnie w Zesłanie Ducha Świętego, odprawił Mszę św. na gnieźnieńskim Wzgórzu Lecha. Papież mówił wówczas, że Kościół narodził się w Wieczerniku, przyszedł na świat definitywnie jak dziecko, gdy apostołowie otrzymali od Chrystusa Ducha Świętego.

"Dlatego Zesłanie Ducha Świętego oznacza początek Kościoła. Oznacza też, jak to pięknie określił św. Jan Paweł II, początek i trwanie tej tajemnicy. Trwanie bowiem jest stałym powracaniem do początku" - cytował abp Polak dopowiadając, że to właśnie Duch Święty jest niezmiennie duszą Kościoła, ożywia go nadzieją, napełnia radością i przypomina o jego młodości.

"Kościół nie jest więc jakimś szacownym muzeum, pełnym starych i nawet dobrze zachowanych, czcigodnych pamiątek (…) Obecny w nim Duch Święty wciąż, w każdym miejscu i w każdym czasie, wzbudza w ochrzczonych moc świadectwa, wprawiając ich życie w ruch, otwierając je na dobro innych" - podkreślił Prymas przyznając, że takiego ożywienia wciąż bardzo nam potrzeba.

"Potrzebujemy go w tym świecie, w którym tak wielu ludzi zmaga się codziennie z wewnętrzną samotnością, z pojawiającymi się pytaniami czy wątpliwościami, także w odniesieniu do życia Kościoła i Jego misji w świecie" - zaznaczył abp Polak.

"Potrzebujemy ożywienia w nas darów Ducha Świętego i świadomości naszego chrześcijańskiego posłania, aby nie zamykać się w sobie, nie czynić z parafii jakiejś obronnej twierdzy, nie odgradzać się od tego świata, ale odważnie wychodzić i szukać tych, którym z różnych powodów tak trudno odnaleźć się we wspólnocie Kościoła" - mówił Prymas podkreślając na koniec, że tym właśnie ludziom i wszystkim innym mamy naszym życiem pokazywać, że "wspólnota jest możliwa, a wzajemna troska nie jest tylko na naszych ustach".

Jubileuszowe uroczystości zgromadziły licznych parafian, członków organizacji kościelnych, duchownych związanych z parafią oraz gości. Wszystkim za obecność dziękował proboszcz parafii ks. Kazimierz Kuczma. Zaprosił też na wspólne rodzinne świętowanie do ogrodów parafialnych.

Przed Mszą św. odbyło się poświęcenie Ronda im. Ducha Świętego. Przypomniano także historię kościoła, który zbudowano w 1895 roku jako zbór ewangelicko-augsburski. Po II wojnie światowej, kiedy wspólnota ewangelicka z braku wyznawców została rozwiązana, świątynię przekazano w zarząd miejscowej parafii katolickiej. Parafię pw. Świętego Ducha erygowano w 1969 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prymas Polski: Duch Święty jest duszą Kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.