Prymas polski: konkubinat Kościoła i państwa jest rzeczywistością gorszącą
"Jeśli coś takiego ma miejsce, to – daj Boże – żeby się rozpadło" - podkreślał abp Wojciech Polak.
Marcin Fijołek z radia "Siódma9" przeprowadził 21 grudnia rozmowę z prymasem Polski. Dotyczyła ona świąt Bożego Narodzenia, ale także obecnej rzeczywistości pandemii oraz podsumowania wydarzeń w Kościele w 2020 roku.
Jak sam prymas Polski przyznał, planuje zaszczepić się na koronawirusa. Natomiast zaznaczył, że każdy podejmie tą decyzję "w sposób wolny i odpowiedzialny". Przy podsumowaniu kończącego się roku przypomniał słowa papieża, który mówił: "z kryzysu możemy wyjść lepsi lub gorsi, nigdy tacy sami".
"To, co jest złem, zgorszeniem, wykorzystaniem małoletnich, przestępstwem, musi być w sposób jednoznaczny napiętnowane i przezwyciężone. Zasada «zero tolerancji» będzie w dalszym ciągu kontynuowana" - mówił arcybiskup Wojciech Polak.
Dodał, że kryzys zadaje nam pytania o wiarygodność i szczerość oraz związane z nimi działania. "Chodzi m.in. o te działania, które wiążą się z powołaniem i działalnością Fundacji św. Józefa, czy też z pracami, które są prowadzone przez Centrum Ochrony Dziecka" - podkreślał.
Zauważył także, że wiara staje się coraz bardziej indywidualnym wyborem. Przyznał, że to duże wyzwanie dla Kościoła w Polsce. Odniósł się również do tekstu Zbigniewa Nosowskiego, który podkreślał, że należy zerwać konkubinat państwowo-kościelny. "Konkubinat Kościoła i państwa jest rzeczywistością gorszącą i złą" - powiedział. "Jeśli coś takiego ma miejsce, to – daj Boże – żeby się rozpadło. Zawsze należy pamiętać o tym, że współpraca Kościoła i państwa jest rzeczywistością konieczną dla dobra konkretnego człowieka przy całkowitej autonomii obydwu rzeczywistości i zachowaniu całkowitej niezależności, a nie przy współpracy, która mogłaby sugerować jakikolwiek konkubinat w tym względzie" - dodał.
Skomentuj artykuł