Prymas Polski: najpełniejszą miarą doskonałości jest miłosierdzie
- Jezus - wzywając nas dziś do doskonałości - pragnie, byśmy przekraczali to, co jest szukaniem jedynie naszego własnego dobra - powiedział abp Wojciech Polak.
Prymas Polski przewodniczył Mszy św. w bydgoskim kościele św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty, po której dokonał poświęcenia pomnika św. Jana Pawła II.
W homilii abp Polak nawiązał do słów Jezusa z Kazania na Górze: "bądźcie wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski".
- Czy to wezwanie nas nie przerasta? - zastanawiał się. - Czy jest w naszym życiu realne? Może więc lepiej nie wychylać się, nie podejmować ryzykownych zachowań, które nie zawsze okażą się dla nas korzystne? Życie pozostaje życiem, nie toczy się nigdy w jakichś sterylnych warunkach - mówił prymas.
Odwołał się także do słów św. Jana Pawła II, który zwracał uwagę, że "człowiek nie zrozumie siebie bez Chrystusa" i że trzeba "otworzyć na oścież drzwi Chrystusowi": nie tylko geograficznym, ale przede wszystkim w naszych sercach.
- Odwiedzając kiedyś jedną z rzymskich parafii, wskazywał, że "tylko pośrednictwo Chrystusa może przerwać spiralę nienawiści, niesprawiedliwości, przemocy, grzechu. Chrystus jest naszym bogactwem, pokojem, prawdą, wolnością" - mówił prymas za papieżem Polakiem.
Abp Polak zauważył, że wzywając do doskonałości Jezus pragnie, by przekraczać to, co jest szukaniem jedynie własnego dobra, pragnienia bycia w porządku, naszej własnej doskonałości, a otwierać się na drugiego.
- Mamy uwolnić się od pokusy zadowolenia jedynie zewnętrzną poprawnością, od jakiegoś wyrachowania i czysto ludzkich kalkulacji, które zamykają nas na innych i powodują, że zatrzymujemy się jedynie na tym, co stanowi minimum; co być może porządkuje podstawowe relacje ludzkiego życia, ale jednocześnie sprawia, że nie potrafimy przekraczać dzielących nas murów - ostrzegał Prymas.
Metropolita gnieźnieński podkreślił, że najpełniejszą miarą doskonałości jest miłosierdzie, bo to ono sprawia, że możemy otworzyć się na drugiego bez obawy czy lęku.
- To ono prowadzi nas do wyrzeczenia się odwetu i do dostrzeżenia w drugim człowieku tego, który sam głęboko nienawiścią zraniony, tak naprawdę właśnie miłosierdzia potrzebuje - wskazywał.
Po Eucharystii abp Wojciech Polak na placu przed świątynią dokonał poświęcenia pomnika św. Jana Pawła II. Figura świętego z brązu ma wysokość 190 cm. Małżonkowie, którzy ją ufundowali jako wotum, oraz firma budowlana wykonująca prace przy postumencie, pragnęli pozostać anonimowi.
Skomentuj artykuł