Prymas Polski o historycznym spotkaniu Cyryla i Franciszka

Prymas Polski o historycznym spotkaniu Cyryla i Franciszka
(fot. Wikimedia Commons)
KAI / mc

Nadzieja na wspólną modlitwę i wołanie o pokój - tak o planowanym na 12 lutego spotkaniu papieża Franciszka i patriarchy Moskwy i Wszechrusi Cyryla mówi Prymas Polski abp Wojciech Polak. Do rozmowy między zwierzchnikami Kościołów ma dojść na lotnisku w Hawanie.

"Jest to niewątpliwie wielki krok na drodze wzajemnych relacji między Kościołem katolickim i Kościołem prawosławnym" - ocenia Prymas Polski przypominając starania podejmowane w tym kierunku przez poprzednich dwóch papieży. "Można powiedzieć, że oto spełniają się pragnienia Benedykta XVI, a przede wszystkim św. Jana Pawła II, któremu, mimo tak wielu starań, nie udało się pojechać do Rosji" - dodaje abp Polak. 
Przyznaje jednocześnie, że do tego historycznego spotkania dochodzi w szczególnie trudnym dla Europy i świata momencie, w obliczu okrutnej wojny w Syrii, która pochłania tysiące istnień ludzkich, w obliczu prześladowań chrześcijan i masowych migracji, w obliczu różnorakich niepokojów, które targają naszym kontynentem, a które w mniejszym lub większym stopniu wszyscy odczuwamy. 
"Postrzegam to spotkanie jako szansę, by wspólnie wołać o pokój i wspólnie, z jeszcze większą mocą, o ten pokój się modlić" - dodaje abp Polak. 
Pytany, czy spotkanie w Hawanie może przyczynić się do zrealizowania wspomnianego już pragnienia Jana Pawła II, a więc wizyty Ojca Świętego w Rosji, Prymas przyznaje, że na pewno jest na to nadzieja, ale czy perspektywa takiej wizyty jest bliska, czy bardzo daleka, w tej chwili trudno to ocenić. 
Hierarcha przyznaje również, że z zainteresowaniem czeka na deklarację, którą podpiszą Franciszek i Cyryl. Jak mówi, "trudno dziś przewidywać, jaka będzie treść tego dokumentu, można jednak się spodziewać, że będzie on wyrażał wspólną wolę i pragnienie postępowania na drodze ku jedności, jak i wspólne wołanie o pokój i pojednanie dla całego świata". 
Pytany o niekonwencjonalne miejsce spotkania - lotnisko w Hawanie, abp Polak przyznaje, że rzeczywiście jest ono niecodzienne. Na wybór z całą pewnością miała wpływ zbieżność terminów wizyty obu duchowych przywódców w tamtym rejonie świata, ale i neutralność miejsca. "To będzie spotkanie w drodze - dosłownie i w przenośni" - mówi Prymas Polski.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prymas Polski o historycznym spotkaniu Cyryla i Franciszka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.