Prymas Polski pomodli się w Rzymie za uchodźców
W najbliższą niedzielę pielgrzymi z archidiecezji gnieźnieńskiej, biorący udział w narodowej pielgrzymce w Rzymie, odwiedzą rzymską bazylikę p.w. św. Bartłomieja. Wezmą tam udział w eucharystii pod przewodnictwem abp Wojciecha Polaka, prymasa Polski.
Eucharystia, z udziałem ok. 100-osobowej grupy pielgrzymów, która rozpocznie się o godz. 9.30, będzie diecezjalnym spotkaniem uczestników narodowej pielgrzymki do Rzymu.
Jak powiedział w rozmowie z KAI ks. Marcin Kulczyński, sekretarz prymasa Polski, będzie to zarazem kontynuacja modlitwy w intencji uchodźców, która, pod wspólnym hasłem "Umrzeć z nadziei", odbyła się na początku października w polskich diecezjach.
Wyjaśnił też, że bazylika św. Bartłomieja została wybrana na to spotkanie ze względu na obecność relikwii polskich świętych i błogosławionych, m.in. św. Wojciecha, św. Maksymiliana Kolbego, bł. Karoliny Kózkówny, bł. Jerzego Popiełuszki.
Od 1993 r., z woli Jana Pawła II, świątynią opiekuje się Wspólnota św. Idziego, zajmująca się m.in. duchowym i materialnym wspieraniem uchodźców.
- Kiedy w 1999 r. w Rzymie powstała Komisja ds. Nowych Męczenników, której zadaniem było zbieranie świadectw o współczesnych chrześcijanach, którzy oddają życie za Chrystusa, w jej pracach uczestniczył Andrea Riccardi, założyciel Wspólnoty św. Idziego. Z czasem, także z woli Jana Pawła II, to właśnie ta bazylika stała się miejscem pamięci o tych męczennikach. - wyjaśniła w rozmowie z KAI Magdalena Wolnik ze Wspólnoty Sant' Egidio w Warszawie.
W ostatnim czasie do bazyliki trafił m.in. brewiarz francuskiego kapłana Jacquesa Hamela, zamordowanego w 26 lipca br., przekazany przez abp. Dominique'a Lebrun, metropolitę Rouen.
Skomentuj artykuł