Prymas Polski prosi o modlitwę w intencji nowych powołań

Prymas Polski prosi o modlitwę w intencji nowych powołań
(fot. prymaspolski.pl / Jerzy Andrzejewski)
KAI / jp

O podjęcie osobistej i wspólnotowej modlitwy w intencji nowych powołań kapłańskich i zakonnych prosi diecezjan w liście na Niedzielę Dobrego Pasterza Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Metropolita gnieźnieński zwraca się też do młodych, zachęcając, by z ufnością pytali Jezusa o życiową drogę i nie bali się na nią wkroczyć.

- Większość z nas przeżywa tajemnicę powołania w życiu świeckim i rodzinnym. Koniecznie jednak potrzebujemy kapłanów, którzy ofiarnie i wiernie będą głosić Ewangelię oraz sprawować sakramenty. Potrzebujemy także osób konsekrowanych, zakonników i sióstr zakonnych, które w prostocie i z entuzjazmem oddadzą się na służbę Bogu i Kościołowi - podkreśla w liście metropolita gnieźnieński przyznając, że spadek liczby powołań dotyczy także prymasowskiej archidiecezji.

- Kryzys demograficzny, presja współczesnej kultury i mentalności, a nierzadko także nasze własne zaniedbania w dawaniu świadectwa czy też niewystarczająca troska o rodziny i ludzi młodych powodują, że również w archidiecezji gnieźnieńskiej odczuwamy już znaczne braki w tym względzie - stwierdza Prymas Polski.

Abp Polak zauważa, że zmniejsza się liczba księży pracujących w poszczególnych wspólnotach i coraz częściej zdarza się, że kapłani muszą posługiwać jednocześnie w dwóch parafiach.

DEON.PL POLECA

- W obliczu wyzwań, przed którymi stajemy, musimy jeszcze raz z większą gorliwością i zawierzeniem Bogu podjąć osobiście i w naszych wspólnotach pokorną i ufną modlitwę o powołania kapłańskie i zakonne - pisze abp Polak.

Prymas poleca, by była ona zanoszona szczególnie podczas okolicznościowych nabożeństw w pierwsze czwartki miesiąca, a także na zakończenie każdej Mszy św. począwszy od 29 kwietnia aż do 28 października, kiedy zakończy się Synod Biskupów nt. młodzieży, który - jak podkreśla Prymas - będzie szczególną okazją do modlitwy w intencji powołań.

Abp Polak zwraca się także bezpośrednio do młodzieży.

- Wiedzcie, że bardzo często o Was myślę i modlę się, abyście z ufnością pytali Jezusa o Waszą drogę życiową. Nie bójcie się na nią wkroczyć! - przekonuje abp Polak i słowami papież Franciszka przypomina, że chociaż czasem trudno w to uwierzyć, to jednak "nie jesteśmy zanurzeni w przypadkowości, ani pociągani serią chaotycznych wydarzeń, ale przeciwnie, nasze życie i nasza obecność w świecie jest owocem Bożego powołania".

List będzie czytany w kościołach archidiecezji gnieźnieńskiej w Niedzielę Dobrego Pasterza 22 kwietnia. Zebrane tego dnia ofiary przekazane zostaną na rzecz Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego, za co abp Wojciech Polak w imieniu całej seminaryjnej wspólnoty na zakończenie listu z serca dziękuje. Pełna treść listu Prymasa Polski dostępna na stronie www.prymaspolski.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prymas Polski prosi o modlitwę w intencji nowych powołań
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.