Prymas Polski z okazji Dnia Judaizmu: wołanie o pokój - wspólną modlitwą i wezwaniem do świadectwa

Prymas Polski z okazji Dnia Judaizmu: wołanie o pokój - wspólną modlitwą i wezwaniem do świadectwa
(fot. prymaspolski.pl / Jerzy Andrzejewski)
KAI / ml

"W świecie podzielonym konfliktami, wstrząsami zbrojnymi, atakami terrorystycznymi właśnie my, chrześcijanie i wyznawcy judaizmu, pragniemy za prorokiem Izajaszem zawołać: Pokój! Pokój dalekim i bliskim. Wołanie to staje się naszą wspólną modlitwą i wezwaniem do świadectwa" - mówił abp Wojciech Polak podczas obchodów Dnia Judaizmu w Gnieźnie.

Metropolita gnieźnieński wraz z naczelnym rabinem Polski Michaelem Schudrichem i wice-ambasador Izraela w Polsce Ruth Cohen-Dar oraz zaproszonymi gośćmi i prelegentami wziął dziś udział w uroczystości wręczenia medali "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" w ramach obchodów Dnia Judaizmu w Gnieźnie.

"Tegoroczny, dwudziesty pierwszy już Dzień Judaizmu pragnął zwrócić naszą uwagę, że zarówno dla chrześcijan, jak i dla wyznawców judaizmu pokój (szalom) ma szczególne znaczenie i jest jedną z najważniejszych wartości" - przypomniał Prymas Polski.

Nawiązując do hasła przewodniego "Pokój! Pokój dalekim i bliskim", podkreślił, że wołanie to w świecie targanym przez zbrojne konflikty i ataki terrorystyczne staje dla chrześcijan i Żydów wspólną modlitwą o pokój i wezwaniem do "świadectwa na rzecz życia w pokoju, w pojednaniu, w solidarności i sprawiedliwości, w szacunku jeden dla drugiego".

Za Janem Paweł II abp Polak przypomniał, że pokój nie jest prostym brakiem wojny ani też nie sprowadza się jedynie do stanu równowagi sił sobie przeciwstawnych, nie rodzi się także z despotycznego władztwa, lecz słusznie i właściwie zwie się "dziełem sprawiedliwości".

Prymas Polski nawiązał też do wręczonych medali "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". Cytując słowa rabina Schudricha z niedawnego wywiadu dla KAI podkreślił, że: "nie ma lepszych ludzi niż ci, co ratują innych. Oni są najlepszymi ludźmi na świecie".

"Dane nam jest dziś wspomnieć tych właśnie ludzi, Bożych ludzi, takich, jakich On sam zapragnął na tym świecie. Są oni dla nas szczególnym Bożym znakiem. W ich czynach odbija się prawdziwie Boże oblicze" - dodał abp Wojciech Polak.

Medale "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata", przyznawane są od 1963 roku przez jerozolimski Instytut Yad Vashem osobom niosącym pomoc Żydom w czasie II wojny światowej. Medalami odznaczono pośmiertnie czworo Wielkopolan: Czesławę i Wojciecha Pachurków z Piły, Mariana Połowicza ze Środy Wielkopolskiej oraz urodzoną w Pile s. Teklę Budnowską ze zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. W Gnieźnie otrzymali je potomkowie i krewni uhonorowanych.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich i powiatowych, parlamentarzyści, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiwicza w Poznaniu prof. UAM dr hab. Andrzej Lesicki, Alicja Kobus, przewodnicząca Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich oraz młodzież.

W ramach gnieźnieńskich obchodów Dnia Judaizmu odbywa się również dwudniowa konferencja naukową "Izrael - od marzenia do spełnienia" z udziałem gości i prelegentów z Polski i zagranicy m.in. z Ariel University i Haifa University.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Prymas Polski z okazji Dnia Judaizmu: wołanie o pokój - wspólną modlitwą i wezwaniem do świadectwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.