Prymas Polski: Źródłem siły działanie w imię Jezusa

Prymas Polski: Źródłem siły działanie w imię Jezusa
(fot. episkopat.pl)
KAI / mc

- Źródłem prawdziwiej misyjnej siły i skuteczności nie jest udzielona władza, a nawet przekonanie, że działa się w imię Jezusa, z Jego mandatu i z Jego polecenia. Ewangelizacyjna moc tkwi w tym, kim się tak naprawdę jest - mówił dziś w Gnieźnie abp Wojciech Polak.

Prymas Polski odprawił Mszę św. dla uczestników sympozjum biblijno-misjologicznego zorganizowanego w gnieźnieńskim seminarium duchownym z okazji 50-lecia zakończenia Soboru Watykańskiego II. 
W homilii, nawiązując do hasła spotkania "Będziecie moimi świadkami", wskazał na czytaną tego dnia Łukaszową Ewangelię o powrocie siedemdziesięciu dwóch, owych " uczniów-misjonarzy" powołanych przez Jezusa oprócz apostołów. Powrócili oni do Niego z radością, opowiadając o wielkich dziełach, jakich dokonali w Jego imię. Nie spotkali się jednak - jak zauważył Prymas - z pochwałą, ale z korektą, wskazującą na to, co w misyjnym działaniu jest najistotniejsze.
- Jezus wciąż przypomina o tym, co najważniejsze i tego pragnie ich i nas nauczyć - podkreślił abp Polak tłumacząc, że źródłem misyjnej siły i skuteczności nie jest otrzymana od Jezusa władza i przekonanie, że działa się w Jego imię, z Jego mandatu. Ewangelizacyjna moc tkwi w tym, kim się tak naprawdę jest. 
- Masz imię, które mówi, że żyjesz przypomina nam Księga Apokalipsy. A to znaczy: serce twoje wie, że życie nie jest takie samo bez Niego. Właśnie to, co sam w ten sposób odkryłeś, co pomaga ci żyć i co daje ci nadzieję, powinieneś przekazywać innym - wskazał za "Ewangelii gaudium" metropolita gnieźnieński. 
Uczeń-misjonarz - tłumaczył dalej - powinien też wiedzieć, że w ewangelizacyjnym działaniu prymat zawsze należy do Boga. 
- Nie zdobywa się świata własną mądrością i tylko według własnych sposobów czy schematów postępowania - stwierdził, dodając, że niestety często posługujemy się właśnie nimi, a przecież misja to nie jest "heroiczne zadanie osobiste", ale przede wszystkim dzieło Boga. 
Sympozjum zgromadziło ponad 160 członków Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II i Świętowojciechowej Rodziny Misyjnej z całej archidiecezji gnieźnieńskiej. Był to jednocześnie ósmy Archidiecezjalny Dzień Biblijny, który rokrocznie jest okazją do oficjalnego przyjęcia w szeregi Dzieła nowych członków. W tym roku legitymacje z rąk bo. seniora Bogdana Wojtusia i moderatora dzieła ks. dr. hab. Pawła Podeszwy otrzymało 51 osób. 
W części wykładowej uczestnicy spotkania wysłuchali prelekcji ks. dr hab. Janusza Kręcidły MS z UKSW "Słowo Boże a misje na podstawie J 21" oraz ks. dr. Tomasza Szyszki SVD z UKSW "Misjologiczne odczytanie posłania Dziejów Apostolskich". Świadectwem pracy misyjnej podzielił się także z zebranymi ks. prałat Florian Cieniuch, najstarszy misjonarz archidiecezji gnieźnieńskiej ewangelizujący od lat w Wenezueli. Był też czas na pytania i dyskusje oraz na zwiedzenie wystawy misyjnej towarzyszącej spotkaniu.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Prymas Polski: Źródłem siły działanie w imię Jezusa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.