Prymas poświęcił kryptę biskupów pomocniczych

Prymas poświęcił kryptę biskupów pomocniczych
(fot. Chrisiek / pl.wikipedia.org / CC-BY-SA-3.0)
KAI / mh

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk poświęcił 2 listopada kryptę gnieźnieńskich biskupów pomocniczych, w której złożono doczesne szczątki hierarchów pochowanych na cmentarzu św. Piotra w Gnieźnie po II wojnie światowej.

W uroczystości uczestniczyli parafianie i najbliżsi zmarłych biskupów, a także gnieźnieńscy duchowni: księża dziekani i kanonicy Kapituły Prymasowskiej z wikariuszem generalnym archidiecezji gnieźnieńskiej ks. kan. Krzysztofem Wętkowskim i ks. kan. Janem Kasprowiczem, kustoszem i proboszczem katedry. Mszę św. koncelebrowali bp Wojciech Polak i bp senior Bogdan Wojtuś.

"Życie każdego chrześcijanina rozpięte jest między narodzeniem, śmiercią i zmartwychwstaniem. Taką drogą szli księża biskupi pomocniczy złożeni w poświęconej dziś krypcie. Wspominamy ich i dziękujemy za ich owocne życie" - mówił w homilii bp Wojtuś.

Krypta znajduje się w podziemiach kościoła filialnego pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, na gnieźnieńskim cmentarzu św. Piotra, którym zarządza gnieźnieńska parafia katedralna. W lipcu ubiegłego roku, z polecenia abp. Józefa Kowalczyka, rozpoczęły się w niej prace remontowe i adaptacyjne, które trwały przeszło rok. Jesienią tego roku ekshumowano i przeniesiono do krypty doczesne szczątki czterech biskupów pomocniczych gnieźnieńskich: bp Lucjana Bernackiego (zm. 1975), bp Jana Michalskiego (zm. 1989), bp Jerzego Dąbrowskiego (zm. 1991), bp Jana Czerniaka (zm. 1999).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prymas poświęcił kryptę biskupów pomocniczych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.