Prymas: sto lat temu nasi przodkowie uwierzyli w marzenie o wolnej Polsce

(fot. Tomasz Koryszko / KUL)
PAP / pk

Nasi przodkowie sto lat temu uwierzyli w marzenie o wolnej i niepodległej Polsce - przypomniał w poniedziałek w Gnieźnie prymas Polski. W homilii w trakcie mszy na rozpoczęcie roku podkreślił znaczenie niesienia pomocy migrantom i uchodźcom.

Jak mówił, nasi przodkowie, którzy "wznosili nasz wspólny dom", oparli go na "fundamentach solidarności, jedności i troski o wszystkich, którzy potrzebują pomocy". W homilii wielokrotnie odwoływał się do papieskiego orędzia "Migranci i uchodźcy: mężczyźni i kobiety w poszukiwaniu pokoju" na obchodzony w poniedziałek 51. Światowy Dzień Pokoju.

Jak podkreślił, papież Franciszek powtarza w swoim przesłaniu, że "pokój, który aniołowie głoszą pasterzom w noc Narodzenia Pańskiego, jest głębokim pragnieniem wszystkich ludzi i wszystkich narodów, szczególnie tych, którzy najbardziej cierpią z powodu jego braku". - W tym roku, wśród tych ludzi, papież wskazuje nam na migrantów i uchodźców, na mężczyzn i kobiety, na dzieci i młodzież, na osoby w podeszłym wieku, którzy (...) szukają miejsca, gdzie mogliby żyć w pokoju - powiedział prymas.

Cytując Franciszka podkreślił, że w wielu krajach do których zdążają migranci rozpowszechniła się "retoryka, która wyolbrzymia zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego lub koszty przyjęcia nowych przybyszów, lekceważąc w ten sposób godność ludzką, którą należy uznać we wszystkich, bo są synami i córkami Boga".

DEON.PL POLECA

- Ci, którzy podsycają strach przed migrantami, być może w celach politycznych, zamiast budować pokój, sieją przemoc, dyskryminację rasową oraz ksenofobię, które są źródłem wielkiego niepokoju dla tych wszystkich, którym leży na sercu ochrona każdego człowieka - mówił słowami papieskiego orędzia abp Wojciech Polak.

Prymas stwierdził, że w nowy rok wchodzimy z "troskami i obawami"; wkraczamy "pełni lęków i oczekiwań", niesiemy ze sobą "obrazy z przeszłości i nadzieje na przyszłość".

- I nas w tym wszystkim, mogą dziś przecież zainspirować słowa św. Jana Pawła II: jeśli wielu ludzi podziela marzenia o świecie, w którym panuje pokój, jeśli docenimy wkład migrantów i uchodźców, ludzkość może coraz bardziej stawać się rodziną wszystkich, a nasza ziemia prawdziwie wspólnym domem. Papież Franciszek ze swej strony doda jeszcze, że w historii wielu uwierzyło w to marzenie, a to, czego dokonali, świadczy o tym, że nie jest ono niemożliwą do zrealizowania utopią - powiedział prymas.

Jak podkreślił, byli wśród nich również i nasi przodkowie, którzy "sto lat temu, także tutaj, w Wielkopolsce i na Kujawach, uwierzyli w marzenie o wolnej i niepodległej Polsce". Przypomniał, że nowy rok będzie szczególną okazją do wdzięczności za odzyskanie niepodległości.

- Będzie okazją do wdzięczności za przelaną na polach bitew krew. Będzie też okazją do wdzięczności za tych wszystkich, którzy odważnie wznosili nasz wspólny dom, opierając go na fundamentach solidarności, jedności i troski o wszystkich, którzy potrzebują pomocy: dom otwarty i gościnny, pełen miłości i szacunku, wrażliwy na tych, którzy uciekają od wojen i głodu, od dyskryminacji, prześladowań czy ubóstwa - podkreślił abp Polak.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prymas: sto lat temu nasi przodkowie uwierzyli w marzenie o wolnej Polsce
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.