Prymas zachęca do przygotowania ŚDM

Prymas zachęca do przygotowania ŚDM
(fot. Fot. J. Andrzejewski / CC BY-SA 3.0)
KAI / ptsj

Abp Wojciech Polak zachęca do aktywnego włączenia się w przygotowanie Światowych Dni Młodzieży i otwarcia przed ich uczestnikami "drzwi naszych serc, kościołów i domów". W archidiecezji gnieźnieńskiej właśnie powołano specjalne regionalne centra mające te przygotowania koordynować.

O nadziei i radości, z jaką polska młodzież, także ta mieszkająca w archidiecezji gnieźnieńskiej, oczekuje na spotkanie z papieżem Franciszkiem w Krakowie abp Polak mówił w Dzień Papieski, podczas wieczornego czuwania modlitewnego zorganizowanego w gnieźnieńskiej parafii pw. bł. Radzyma Gaudentego. W czasie spotkania modlono się różańcem w intencji pokoju na świecie, a także za polskie rodziny, aby zawsze stawały w obronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Współorganizujący czuwanie młodzi ludzie zachęcali również do włączenia się w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, których pomysłodawcą i duchowym ojcem był św. Jan Paweł II. W sposób szczególny apelowali o wsparcie akcji "Bilet dla Brata", która ma ułatwić młodzieży ze Wschodu przyjazd do Polski i udział w Światowych Dniach Młodzieży. Do apelu przyłączył się także Prymas Polski abp Wojciech Polak.

"Zanim młodzież pojedzie do Krakowa, spotka się z Kościołem w Polsce, także u nas, w archidiecezji gnieźnieńskiej. Po co? Zobaczymy, ale myślę, że najpierw po to, aby się lepiej poznać, potem po to, aby się wspólnie modlić i w tej wspólnocie z radością przeżywać wiarę" - mówił Prymas.

Podkreślił również, że o kształcie spotkań poprzedzających to najważniejsze w Krakowie, zdecydują sami młodzi. W archidiecezji gnieźnieńskiej powołane zostały właśnie cztery centra, które będą koordynować przygotowania w poszczególnych regionach i zachęcać wiernych i kapłanów, by otworzyli przed młodymi ludźmi ze świata swoje serca, domy i kościoły.

"Nie zaoferujemy im żadnych fajerwerków czy nadzwyczajnych atrakcji. Chcemy natomiast, by zostali przyjęci z serdecznością i byśmy wspólnie przeżywali radość wiary i w tej wierze się nawzajem umacniali" - dodał Prymas Polski.

Modlitewne spotkanie w gnieźnieńskim kościele pw. bł. Radzyma Gaudentego było ostatnim punktem Dnia Papieskiego w mieście św. Wojciecha. Wcześniej, w katedrze gnieźnieńskiej, najmłodsi wystawili spektakl o św. Janie Pawle II i bł. Edmundzie Bojanowski, a w południe wierni modlili się pod przewodnictwem bp. seniora Bogdana Wojtusia. Przed kościołami zorganizowano również zbiórkę na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Jak mówi ks. dr Piotr Halczuk, koordynator Fundacji w archidiecezji gnieźnieńskiej, to naprawdę dobrze ulokowane pieniądze, choć zysku, który przynoszą nie da się policzyć.

"Przekazując je tak naprawdę pomagamy wykształcić tych, którzy w przyszłości będą być może mieli konkretny wpływ na kształt życia politycznego i społecznego w naszym kraju. To dzieło będzie istnieć i owocować dla długo, jak długo będzie propagowane i wspierane przez cały Kościół, przez nas wszystkich: hierarchów, księży, osoby zakonne i ludzi świeckich" - dodaje ks. Halczuk.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Prymas zachęca do przygotowania ŚDM
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.