Prymicje ks. Tymoteusza, syna Beaty Szydło

Prymicje ks. Tymoteusza, syna Beaty Szydło
(fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
KAI / kw

Specjalne błogosławieństwo przez nałożenie rąk neoprezbitera, ks. Tymoteusza Szydło otrzymali dziś wierni podczas Mszy św. prymicyjnej w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Przecieszynie koło Oświęcimia.

Wśród osób, które przyjęły uroczyste błogosławieństwo z rąk wyświęconego w sobotę w bielskiej katedrze kapłana, byli jego rodzice - premier rządu RP Beata Szydło z mężem Edwardem - oraz młodszy brat, Błażej.

Ks. Szydło odprawił w swojej rodzinnej miejscowości pierwszą Mszę św. To jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego kapłana. Po raz pierwszy publicznie, w obecności rodziców i najbliższej rodziny, przyjaciół, znajomych oraz parafian, neoprezbiter odprawił samodzielnie Eucharystię, jako główny celebrans.

Przed rozpoczęciem Mszy św. specjalnego błogosławieństwa w domu rodzinnym udzielili ks. Tymoteuszowi rodzice. W drodze do świątyni prymicjant szedł w specjalnej procesji z księżmi, członkami rodziny i przyjaciółmi.

Prymicje ks. Tymoteusza, syna Beaty Szydło - zdjęcie w treści artykułu

DEON.PL POLECA

PAP/Jacek Bednarczyk

Zgodnie z tradycją prymicjant zaprosił osobę do wygłoszenia kazania. Wybrał ks. prof. Jana Żelaznego, promotora swej pracy magisterskiej. W rozmowie wyjaśnił, że w pracy magisterskiej ks. Szydło pisał Tymoteuszu I, patriarsze Bagdadu z czasów panowania Abbasydów na przełomie VIII i IX w. "Tymoteusz I jest jednym z pierwszych patriarchów Kościoła, który mówił, że chrześcijan dzieli tak mało, że zawsze powinni umieć znaleźć nic porozumienia. A więc to temat poniekąd ekumeniczny" - powiedział ks. prof. Jan Żelazny i poinformował, że pierwszy rozdział pracy magisterskiej ks. Szydło zostanie niebawem opublikowany.

W homilii duchowny przypomniał, że zadaniem kapłana, jest uczynienie Chrystusa "obecnym i w naszej przestrzeni wyznaczenie miejsca dla jego działania". "Dokona się to poprzez serce człowieka, ale i poprzez twoje dłonie" - dodał kaznodzieja zwracając się do ks. Tymoteusza.

Specjalne życzenia, zakończone śpiewem Zespołu Obrzędowo- Śpiewaczego "Przecieszynianki", złożyli prymicjantowi przedstawiciele poszczególnych grup parafialnych.

Prymicjant z kolei podziękował wszystkim gościom za obecność, za to, że zawsze otaczają go modlitwą. Prosił, by wciąż wspierać go w ten sposób. "Módlcie się za mnie. Nie o to, bym był wybitnym księdzem, nie o to, żeby mnie ominęło wszelkie zło, nie o to, bym robił karierę, ale o to, abym przeżył moje życie tak, jak tu przed wami stoję: jako ksiądz" - powiedział prymicjant.

Ks. Szydło udzielił wszystkim obecnym specjalnego błogosławieństwa poprzez nałożenie rąk głowę osoby - kapłanom, klerykom, rodzicom i bratu oraz wszystkim uczestnikom.

Prymicje ks. Tymoteusza, syna Beaty Szydło - zdjęcie w treści artykułu nr 1

PAP/Jacek Bednarczyk

Każdy z uczestników prymicyjnej Mszy św. otrzymał na pamiątkę obrazek prymicyjny. Na każdym obrazkach w kilku wersjach - z wizerunkiem patronki parafii MB Częstochowskiej, zdjęciami bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kard. Johna Henry’ego Newmana oraz ks. Fultona Sheena - znalazło się motto ze słowami z Listu św. Pawła do Galatów: "Ku wolności wyswobodził nas Chrystus" (Ga 5,1).

Ks. Szydło wstąpił do wyższego seminarium duchownego w Krakowie pod koniec września 2011 roku, w kilka miesięcy po beatyfikacji papieża Jana Pawła II. Papież Polak został patronem całego jego rocznika. W roku 2011 do seminarium przyjętych zostało 41 kandydatów, 27 maja br. święcenia przyjęło 26 diakonów - w Bielsku-Białej i Krakowie. Ks. Szydło jest jednym z trzynastu neoprezbiterów z terenu diecezji-bielsko-żywieckiej, którzy przyjęli sakrament kapłaństwa w bielskiej katedrze.

Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Przecieszynie, w dekanacie jawiszowickim, konsekrował 22 września 2012 roku ówczesny bielsko-żywiecki ordynariusz bp Tadeusz Rakoczy.

Początki historii kościoła w Przecieszynie sięgają połowy lat 80. ub. wieku i mają związek z parafią św. Urbana w Brzeszczach. W 1984 roku mieszkańcy wioski otrzymali zgodę na budowę domu katechetycznego. Plac pod budowę kaplicy poświęcił bp Kazimierz Górny w kwietniu 1985 roku 4 października 1990 roku metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski erygował parafię pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prymicje ks. Tymoteusza, syna Beaty Szydło
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.