Dobiega końca Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego

Dobiega końca Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego
(fot. shutterstock.com)
KAI / kk

Dziś, po raz pierwszy odbył się Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. W ramach ogólnopolskiej inicjatywy Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II oraz Fundacji Soar i Fundacji Dabar, w wielu kościołach w kraju czytano i rozważano fragmenty Listu św. Pawła do Galatów. W Krakowie fragmenty biblii odczytała premier Beata Szydło.

Wielu świątyniach w całej Polsce, w ramach akcji odczytywano fragmenty Listu św. Pawła do Galatów. Ta nowo testamentalna księga zwraca uwagę na Ewangelię, jako źródło wiary chrześcijańskiej, która odróżnia nas od wyznawców innych religii.

Ogólnopolskie uroczystości zainaugurował podczas porannej Mszy świętej w kaplicy Jezusa Miłosiernego w Łagiewnikach metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

W homilii arcybiskup podkreślił, że dla wspólnoty pierwszych chrześcijan bardzo ważne było, że wiara Piotra, na którym Chrystus zbudował swój Kościół, opiera się na jego "osobistym spotkaniu ze zmartwychwstałym Jezusem, w którego wiara nadaje godności ludzkiej i nadziei na życie wieczne.

"Aby móc żyć tą nadzieją i tak silną wiarą, by nasze życie było skierowane ostatecznie ku Bogu, trzeba nam nieustannie karmić się Bożym słowem. Trzeba nam zatem ciągle na nowo otwierać się na nie - powiedział hierarcha.

DEON.PL POLECA

 

Na początku Mszy w sanktuarium Bożego Miłosierdzia premier Beata Szydło przeczytała fragment pawłowej epistoły. Kolejne jego części przeczytali rodzice prezydenta Andrzeja Dudy - Jan Duda i Janina Milewska-Duda oraz senator Mieczysław Gil.

Szefowa rządu otrzymała również "Chleb życia", czyli pojedynczy fragment "Listu do Galatów", który ma służyć refleksji nad Pismem Świętym i własnym życiem. Podobne kartki z cytatami rozdawane były wiernym w całym kraju.

Szczególną inicjatywę z okazji Narodowego Czytania Pisma Świętego podjęli wierni z częstochowskiej parafii św. Kingi, którzy ręczne przepisali tekst Ewangelii według św. Mateusza. Jak podkreśla ks. Mariusz Woźniak, proboszcz parafii św. Kingi w przepisywanie tekstu Ewangelii włączyło się blisko 20 proc. parafian. Z kolei między Mszami odbył się Maraton Biblijny, podczas którego List do Galatów odczytali kandydaci do bierzmowania.

W niektórych kościołach odprawiono również popołudniową celebrację Słowa Bożego, podczas której, przy wystawionym Najświętszym Sakramencie, odśpiewano hymn do Ducha Świętego, odczytano i rozważano biblijne fragmenty. Nabożeństwo zakończyło błogosławieństwo księgą Pisma Świętego.

W Warszawie wieczornej liturgii w kościele św. Anny przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. W homilii hierarcha podkreślił, że celem takich inicjatyw jest codzienna lektura Pisma Świętego, które "jest w stanie człowieka poruszyć i zdolne jest mu wskazać drogę miłości, dobra i wiary".

"Bez czytania Pisma Świętego nie można poznać Jezusa Chrystusa, nie można dojść do wiary i wierzyć w Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego. Bez czytania tej księgi i słuchania Słowa Bożego nie jesteśmy w stanie prowadzić pięknego życia chrześcijańskiego, o jakim pragniemy i myślimy wtedy, kiedy jesteśmy w pracy, rodzinie i różnych miejscach świata" - powiedział kard. Nycz.

Narodowe Czytanie Pisma Świętego to wspólna inicjatywa Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II oraz Fundacji Soar i Fundacji Dabar, która odbywa się pod honorowym patronatem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp. Stanisława Gądeckiego.

"Z radością" o Niedzieli Biblijnej obchodzonej w Polsce mówił podczas południowej modlitwy "Regina Coeli" w Rzymie papież Franciszek. Ojciec Święty docenił, że "w kościołach parafialnych, w szkołach i w środkach masowego przekazu publicznie czyta się fragmenty Pisma Świętego". "Życzę wszelkiego dobra tej inicjatywie" - powiedział papież.

Jak wskazali organizatorzy inspiracją do Narodowego Czytania Pisma Świętego były obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. "Chodzi nam o modlitewne czytanie Słowa Bożego. Chcemy by dla wierzącego chrześcijanina było ono światłem w modlitwie na cały rok. Natchnieniem do podejmowania dobrych działań" - mówił w rozmowie z KAI ks. Henryk Witczyk, pomysłodawca inicjatywy.

Hasło przewodnie pierwszego Narodowego Dnia Czytania Pisma Świętego brzmiało: "Weź i czytaj!".

W promocję ogólnopolskiego wydarzenia włączyły się m.in. Telewizja Polska, Polskie Radio, Radio Maryja i Telewizja Trwam. Akcja poprzedzona została promocją tekstów biblijnych w mediach społecznościowych. Natomiast specjalny numer "Przeglądu Biblijnego" z zaproszeniem do udziału w inicjatywie, przesłany został do każdej parafii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dobiega końca Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.