"Przebaczenia Bożego nie można odmówić nikomu, kto żałuje"

(fot. youtube.com)
PAP / kw

Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki mówił w niedzielę podczas uroczystości zakończenia Roku Miłosierdzia, że przebaczenia Bożego nie można odmówić nikomu, kto żałuje. Przypomniał, że w tym roku papież upoważnił kapłanów także do rozgrzeszania z grzechu aborcji.

"W roku jubileuszu prosiliśmy Boga o miłosierdzie dla wszystkich ludzi. Wobec wielorakiego zła, jakie ciąży nad ludzkością, i jakie jej zagraża. Im bardziej bowiem świadomość ludzka oddala się od Boga, tym bardziej traci poczucie sensu samego miłosierdzia" - mówił hierarcha.

Dodał, że Rok Jubileuszowy miał być także okazją, by przemyśleć w tym czasie uczynki miłosierdzia względem ciała i względem duszy, i "miało to być sposobem na obudzenie naszego sumienia, często uśpionego wobec dramatu ubóstwa".

Podkreślił, że największą łaską w Roku Miłosierdzia, jakiej mógł dostąpić człowiek, była łaska odpustu. "Pomimo przebaczenia bowiem, niesiemy w naszym życiu sprzeczności, które są konsekwencją naszych grzechów. W sakramencie pojednania Pan Bóg przebacza grzechy, lecz negatywny ślad, jaki grzechy zostawiły w naszym postępowaniu i w naszych myślach, pozostaje. Na szczęście miłosierdzie Boże jest silniejsze niż ten ślad" - podkreślił.

Jak dodał, "grzesznik, któremu Pan Bóg przez posługę Kościoła udzielił już przebaczenia, dzięki odpustowi uwalnia się od każdej pozostałości skutków grzechu, mogąc wzrastać w miłości". Duchowny przypomniał, że odpust miał być połączony przede wszystkim z sakramentem pojednania, z eucharystią i refleksją o miłosierdziu.

"Rok Miłosierdzia zwrócił również naszą uwagę na kwestię przyjmowania nowego życia. Dotyczy to zwłaszcza dramatu egzystencjalnego i moralnego aborcji, i kobiet, które się jej poddały. To, co się wydarzyło, jest głęboko niesłuszne, jednakże przebaczenia Bożego nie można odmówić nikomu, kto żałuje, zwłaszcza jeśli ze szczerym sercem przystępuje do sakramentu spowiedzi, by pojednać się z Bogiem" - mówił abp Gądecki.

"Z tego też powodu ojciec święty postanowił upoważnić w Roku Jubileuszowym wszystkich kapłanów do rozgrzeszania z grzechu aborcji osób, które jej dokonały, żałują z całego serca i proszą o przebaczenie" - dodał.

Metropolita poznański podsumował w niedzielę także działania, jakie podejmowane były w archidiecezji w związku z Rokiem Miłosierdzia. Wśród inicjatyw wymienił m.in. powstałą w poznańskiej katedrze z okazji jubileuszu specjalną kaplicę związaną z Rokiem Miłosierdzia, w której znajduje się m.in. zabytkowa chrzcielnica katedralna. W związku z jubileuszem - jak mówił - biskupi poznańscy odwiedzili więźniów w zakładach karnych we Wronkach, Rawiczu, Lesznie i Poznaniu. Zgodnie z bullą papieża Franciszka po raz pierwszy w historii wejście do więziennej celi mogło stanowić także bramę jubileuszową, przez przejście której więzień mógł uzyskać odpust.

Arcybiskup zaapelował także, by samemu sobie odpowiedzieć na pytanie: jakie owoce przyniósł Rok Miłosierdzia w twoim osobistym życiu? "Na to pytanie nikt nie może odpowiedzieć poza tobą samym. Nikt nie jest w stanie ogarnąć tego, co działo się w duszy drugiego człowieka przez cały miniony jubileusz. Ufam, że nie był to czas bezpowrotnie stracony" - podkreślił.

W niedzielę zamknięte zostały również Bramy Miłosierdzia w 48 sanktuariach i świątyniach archidiecezji poznańskiej.

Obchody Roku Miłosierdzia rozpoczęły się 8 grudnia ub. roku. Zakończy je 20 listopada papież Franciszek w bazylice św. Piotra w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Przebaczenia Bożego nie można odmówić nikomu, kto żałuje"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.