"Przebaczenie i darowanie doznanych krzywd jest chrześcijańskim obowiązkiem"

"Przebaczenie i darowanie doznanych krzywd jest chrześcijańskim obowiązkiem"
(fot. Sanktuarium_PL Franciszkanie Rychwałd/ youtube.com)
KAI/ ed

Bp Greger odwiedził osadzonych w "Dniu Dobrego Łotra" - św. Dyzmy, który jest patronem osadzonych.

Biskup przypomniał uczestnikom Mszy św. w więziennej kaplicy historię skruszonego złoczyńcy z Ewangelii św. Łukasza, który został ukrzyżowany wraz z Chrystusem. Zwrócił uwagę, że dowodzi ona, iż nigdy nie jest za późno na miłosierdzie Boże. Duchowny odwołał się także do ewangelicznej przypowieści o niewdzięcznym i niemiłosiernym dłużniku. Zaproponował, by wyraźnie odróżnić zło popełnione przez człowieka - zło, którego nie wolno akceptować ani tolerować - od człowieka, który dopuścił się niesprawiedliwości, za którego należy się usilnie modlić.

DEON.PL POLECA

Przebaczyć to nie znaczy zapomnieć

"Chcąc być człowiekiem przebaczenia, zawsze należy mieć świadomość, że trzeba to zdecydowanie odróżnić od ludzkiej pamięci. Mamy z tym czasem poważny problem. Przebaczyć to nie znaczy zapomnieć. Wiele razy przebaczyliśmy, ale wciąż o tym pamiętamy" - dodał i podkreślił, że przebaczyć to znaczy "nigdy tego, co było złe, nie wypominać".

"Ta zasada działa w drugą stronę: jeśli mieliśmy coś poważnego na sumieniu i zostało to wyznane w sakramencie pokuty, wówczas Pan Bóg nam w swoim miłosierdziu to przebaczył. Tego grzechu już nie ma, chociaż pamięć o nim nie potrafi sobie z tym poradzić" - wyjaśnił i powtórzył, że przebaczenie i darowanie doznanych krzywd jest chrześcijańskim obowiązkiem.

Nie ma większego przykazania niż miłość

"Nie ma większego przykazania niż miłość, a ona realizuje się między innymi na drodze ewangelicznego przebaczenia" - podkreślił.Jak wyjaśniła ppor. Ewa Pysz z bielskiej placówki penitencjarnej, w oddziaływaniach na skazanych uwzględnia się ich prawa, a takim jest uczestnictwo w posługach religijnych, w zależności od wyznania. "Dzisiejsze spotkanie z biskupem, a także cykliczne spotkania z kapelanami różnych religii, mogą stanowić punkt zwrotny w procesie resocjalizacji" - podkreśliła.

W modlitwie z biskupem uczestniczyło 16 więźniów. Liturgię koncelebrował z hierarchą kapelan więzienny ks. Tomasz Gorczyński.Św. Dyzmas jest patronem Gallipoli (Apulii), złodziei, skazanych na śmierć i dobrej śmierci. Episkopat Polski zdecydował w 2009 r, że jego wspomnienia, 26 marca, obchodzony jest w Polsce jako Dzień Modlitw za Więźniów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Przebaczenie i darowanie doznanych krzywd jest chrześcijańskim obowiązkiem"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.