Przeciwko nacjonalizmowi i wykluczeniu

Przeciwko nacjonalizmowi i wykluczeniu
(fot. Guy Wolff / Église catholique à Luxembourg / CC BY 3.0)
KAI / kn

Kościół katolicki zareagował skoncentrowaną akcją na wzrost w całej Europie partii o programach nacjonalistycznych.

W Środę Popielcową europejska gałąź Komisji "Iustitia et Pax" (Sprawiedliwość i Pokój) skupiająca 31 komisji krajowych rozpoczęła całoroczną akcję pod hasłem "Przeciwko nacjonalizmowi i wykluczaniu". Obok polityków, również media powinny wziąć na siebie odpowiedzialność za obchodzenie się z coraz mocniejszą retoryką nacjonalistyczną i wrogą wobec obcych - stwierdza opublikowany dokument. Przypomina ponadto o potrzebie "konsekwentnej i odpowiedzialnej polityki migracyjnej w Europie".

"Proste hasła, kształtowanie opinii publicznej przeciwko przybyszom i przeciwko Unii Europejskiej działają na ludzi, którzy martwią się o swoją przyszłość, ale nie stanowią odpowiedzi na wszystkie wyzwania naszych czasów" - powiedział otwierając akcję przewodniczący europejskiej "Iustitia et Pax", arcybiskup Jean-Claude Hollerich z Luksemburga. Podkreślił jednocześnie, że w sprawie migracji nie ma prostych rozwiązań. Proste są natomiast cele partii i ruchów o charakterze nazistowskim, którym chodzi jedynie o władzę polityczną i gospodarczą. "Nie służą one natomiast ubogim, słabym i prawdziwie dyskryminowanym" - zaznaczył arcybiskup.

To właśnie temat migracji jest charakterystycznym przykładem na to, że realia w Europie są coraz bardziej ignorowane - stwierdza dokument "Iustitia et Pax". Według niego domaganie się całkowitego zamknięcia granic unijnych jako sposób na powstrzymanie napływu uchodźców, jest równie nierealny, jak i nieludzki. Natomiast politycy na płaszczyźnie europejskiej i międzynarodowej powinni wypracować rozwiązania, które pozwolą im wziąć na siebie odpowiedzialność za migrantów i uchodźców.

DEON.PL POLECA

Komisja krytycznie odniosła się także do szerzącego się radykalizmu słownego. "Słownictwo o zabarwieniu rasistowskim i wrogie wobec obcych nasuwa na myśl agresywną i ultranacjonalistyczną politykę, jaka poprzedzała obie wojny światowe", stwierdza dokument i przypomina, że "nacjonalizm wykluczania" jest sprzeczny z wartością godności człowieka, a także stanowi "zagrożenie dla stabilności społecznej na gruncie lokalnym oraz dla pokoju wśród państw Europy. Dlatego "Iustitia et Pax" apeluje do wszystkich organizacji obywatelskich oraz do Kościołów o "napiętnowanie wszelkiej retoryki o zabarwieniu nacjonalistycznym i do jej kwestionowania".

"Iustitia et Pax Europa" jest europejską siecią skupiającą 31 krajowych komisji "Iustitia et Pax" (Sprawiedliwość i Pokój), tworzonych lub uznawanych przez episkopaty poszczególnych krajów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Przeciwko nacjonalizmowi i wykluczeniu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.