Przed Polakami tylko Hiszpanie. Pielgrzymów w Fatimie jest tyle, co przed pandemią

Przed Polakami tylko Hiszpanie. Pielgrzymów w Fatimie jest tyle, co przed pandemią
Procesja ze świecami w sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie. Fot. PAULO CUNHA / LUSA / EPA / PAP
KAI / PAP / mł

Pielgrzymi z Polski są w tym roku drugą po Hiszpanach najliczniejszą zagraniczną grupą narodową, przybywającą do sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie. Według władz portugalskiego sanktuarium do Fatimy na rozpoczęte w środę wieczorem uroczystości przybyły setki pielgrzymów z Polski. 

Jak powiedział rektor sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, ks. Carlos Cabecinhas, między styczniem a początkiem października do Fatimy dotarło180 grup pielgrzymów z Polski. Liderami są Hiszpanie, którzy przybyli do Fatimy w 378 grupach pielgrzymkowych, a na trzecim miejscu znaleźli się Włosi i ich 154 grupy.

Na konferencji zorganizowanej z okazji 105. rocznicy zakończenia objawień ks. Cabecinhas zaznaczył, że liczba pielgrzymów odwiedzających to miejsce kultu powróciła do poziomu sprzed pandemii Covid-19. Według władz portugalskiego sanktuarium do Fatimy na te rozpoczęte w środę wieczorem uroczystości przybyły setki pielgrzymów z Polski. Nie podano dokładnej ich liczby, gdyż – jak wyjaśnił ks. rektor – nie da się ustalić liczby pątników przybywających tam indywidualnie lub w małych grupach.

W ocenie Nuno Antao, działacza społecznego z Odivelas na zachodzie kraju, wielu przybyszów modli się w środowy wieczór w Fatimie o pokój w ogarniętej wojną Ukrainie. - W minioną sobotę uczestniczyłem w dużej modlitwie mężczyzn zorganizowanej na jednym z głównych placów Lizbony, Terreiro do Paco przed figurką Matki Bożej Fatimskiej. Różaniec był tam podstawową modlitwą - powiedział PAP Antao.

DEON.PL POLECA

Także dla 80-letniego Antonia Silvy z Lizbony rozpoczęte wieczorem w środę uroczystości w sanktuarium fatimskim będą przebiegały pod znakiem modlitwy o pokój na świecie, szczególnie w intencji zakończenia wojny na Ukrainie. - Ten konflikt zbrojny i odciskający swoje piętno na ludziach na całym świecie kryzys są widoczne wśród zanoszonych tu intencji”, stwierdził w rozmowie z PAP portugalski senior, według którego w środę wieczorem na głównym placu sanktuarium w Fatimie było co najmniej 40 tys. osób.

W środę wieczorem zgromadzeni w Fatimie wezmą udział w modlitwie różańcowej w Kapliczce Objawień, w procesji ze świecami, a także we mszy świętej. Po niej odbędzie się trwające do rana czuwanie modlitewne. Według władz portugalskiego sanktuarium do Fatimy na rozpoczęte w środę wieczorem uroczystości przybyły setki pielgrzymów z Polski.

Objawienia w Fatimie rozpoczęły się w maju 1917 r. i trwały przez sześć miesięcy. 13 października tegoż roku Matka Boża ukazała się trójce małych pasterzy, po raz ostatni apelując o modlitwę w intencji pokoju oraz wzywając ludzkość do nawrócenia i pokuty.

PAP / KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Praca zbiorowa

Matko Fatimska, módl się za nami!

Objawienia fatimskie (13 maja-13 października 1917 roku) były przede wszystkim znakiem nadziei dla człowieka, który może pokładać ufność w Panu. Matka Boża zachęciła prostych pastuszków do modlitwy różańcowej, dającej...

Skomentuj artykuł

Przed Polakami tylko Hiszpanie. Pielgrzymów w Fatimie jest tyle, co przed pandemią
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.