Przedstawiciele niemieckiej drogisynodalnej "zirytowani" postawą Watykanu
O woli rozmów ze Stolicą Apostolską zapewnili w odpowiedzi na czwartkowe oświadczenie Watykanu przewodniczący niemieckiego episkopatu, bp Georg Bätzing oraz przewodnicząca Komitetu Centralnego Katolików Niemieckich (ZdK) Irme Stetter-Karp. Przewodniczący niemieckiej drogi synodalnej wyrażają jednocześnie "irytację" tym, że nie doszło do tej pory do bezpośredniej komunikacji z Watykanem.
W podpisanym przez nich komunikacie prasowym zapewniono, że uchwały podjęte przez kierowane przez nich Zgromadzenie Synodalne nie mają same z siebie żadnej mocy prawnej, a uprawnienia Konferencji Episkopatu i poszczególnych biskupów diecezjalnych do wydawania norm prawnych i sprawowania magisterium w ramach swoich kompetencji pozostaje przez te uchwały nienaruszone. Ponadto uchwały, których tematyka jest zastrzeżona dla uregulowania przez cały Kościół są przekazywane do Stolicy Apostolskiej jako wotum toczącego się obecnie w Kościele powszechnym procesu synodalnego. "Niestrudzenie podkreślamy, że Kościół w Niemczech nie będzie podążał «specjalną niemiecką drogą»" - czytamy w komunikacie prasowym.
Niemiecka droga synodalna: mamy obowiązek wyraźnie wskazać, gdzie konieczne są zmiany
Następnie bp Bätzing i pani Stetter-Karp stwierdzają, że niemiecka droga synodalna ma prawo, a nawet obowiązek wyraźnie wskazać, gdzie ich zdaniem konieczne są zmiany. Uważają, że wymienione przez nich problemy i pytania są podobne na całym świecie. Podkreślają, że postulaty formułowane przez to gremium stanowią odpowiedź na problem wykorzystywania małoletnich przez osoby duchowne. Dodają, że biskupi i ZdK mają szerokie poparcie wiernych.
Zapewniają też, że niemiecka droga synodalna pragnie wnieść wkład w proces synodalny Kościoła powszechnego oraz prowadzić dialog ze Stolicą Apostolską. Jednocześnie oskarżają Kurię Rzymską o brak woli komunikacji i dyskusji. Wyrażają "irytację", że nie doszło do tej pory do bezpośredniej komunikacji ze Stolicą Apostolską. Krytykują też fakt, że jej czwartkowe oświadczenie nie jest podpisane z imienia i nazwiska. "Najbliższe Zgromadzenie Synodalne będzie miejscem podjęcia, a także omówienia niepokoju Stolicy Apostolskiej. Jeszcze raz, jako przewodniczący drogi synodalnej pragniemy podkreślić, że jesteśmy zainteresowani jak najszybszą dyskusją z jak największą liczbą władz w Kurii Rzymskiej" - czytamy w komunikacie prasowym podpisanym przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec oraz przewodniczącą Komitetu Centralnego Katolików Niemieckich.
Źródło: KAI / pk
Skomentuj artykuł