Przedstawicielka UE zadowolona z propozycji Kościołów
Wysoka przedstawicielka Unii Europejskiej do spraw zagranicznych Federica Mogherini z zadowoleniem przyjęła nowy raport Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) "Powołanie Europy do wspierania pokoju na świecie".
Podczas spotkania z przedstawicielami tego gremium 14 czerwca w Brukseli szefowa dyplomacji unijnej podkreśliła szczególny wkład, jaki wnosi Kościół katolicki w misje pokojowe UE.
Wiceprzewodniczący COMECE bp Jean Kockerols powiedział, że punktem wyjścia przy opracowywaniu raportu było szerokie pojmowanie pokoju przez Kościół. Pokój to nie tylko brak wojny, ale opiera się on na takich zasadach jak prawda, sprawiedliwość, miłosierdzie i wolność - stwierdził biskup pomocniczy archidiecezji Mechelen-Bruksela. Wyraził przy tym nadzieję, że dokument ten pomoże władzom 28 państw członkowskich Unii w zaplanowaniu ambitnej strategii o zasięgu globalnym. Pod koniec czerwca szefowie państw i rządów UE zamierzają opracować nowe wytyczne dla polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.
W raporcie ogłoszonym 14 czerwca COMECE domaga się "autentycznej" polityki pokojowej UE. Przypomina, że trzy podstawowe jej filary to: wyrzeczenie się przemocy, sprawiedliwość i bezpieczeństwo. Unię Europejską otacza "łuk niestabilności", a jej miasta doświadczyły aktów terroru. Wojny w Syrii, Iraku i Libii oraz konflikty na Wschodzie Ukrainy, to tylko kilka przykładów. Dlatego nadszedł czas, aby zrealizowała ona swoje powołanie do rozwijania pokoju na świecie i odegrała "istotną rolę" na arenie światowej, przypomina dokument biskupów państw unijnych.
Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej powstała 3 marca 1980, w rok po pierwszych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Obecnie skupia ona przedstawicieli 24 konferencji biskupich z 28 krajów naszego kontynentu. Od marca br. Konferencję Episkopatu Polski reprezentuje w niej biskup łomżyński Janusz Stepnowski. Na czele organizacji stoi obecnie metropolita Monachium i Fryzyngi kard. Reinhard Marx a trzema wiceprzewodniczącymi są biskupi: Piacenzy-Bobbio - Gianni Ambrosio, greckokatolicki Oradea Mare z Rumunii - Virgil Bercea i wspomniany J. Kockerols. Sekretarzem generalnym jest ks. Patrick Daly.
Poprzedni podobny dokument COMECE, zatytułowany "Słowo o pokoju", pochodzi z marca 1999 roku. Jego autorzy, uznając podstawowe znaczenie pokoju w naszej części świata, zwrócili uwagę, że sprawa ta jest ściśle związana z ideą zjednoczonej Europy, a kluczem do trwałego utrzymania i kształtowania pokoju jest "prawda, pamięć i pojednanie". Wyrazili też radość z powodu zmian politycznych ostatniego dziesięciolecia w Europie, zwłaszcza tych, które w sposób bezkrwawy doprowadziły do pokonania dyktatur komunistycznych w Europie Środkowej i Wschodniej.
Skomentuj artykuł