Sobór na Krecie będzie "historycznym ruchem ku jedności"

Sobór na Krecie będzie "historycznym ruchem ku jedności"
(fot. Pvasiliadis (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons)
5 lat temu
KAI / psd

Kościół prawosławny na świecie rozpocznie na Krecie historyczny ruch ku jedności - stwierdza oświadczenie Patriarchatu Konstantynopolskiego, ogłoszone 15 czerwca, w przededniu Świętego i Wielkiego Soboru Wszechprawosławnego, który rozpocznie się na tej greckiej wyspie. Zapowiada również, że patriarcha Bartłomiej przybędzie tam już dzisiaj wczesnym popołudniem, podczas gdy zwierzchnicy i delegacje innych Kościołów lokalnych są tam spodziewani jutro, czyli w dniu otwarcia tego zgromadzenia

Komunikat nie odnosi się ani słowem do zapowiedzi bojkotu obrad spotkania na Krecie przez pięć spośród 14 ogólnie uznanych autokefalicznych Kościołów prawosławnych, łącznie z największym z nich - Rosyjskim. Nie skomentowano także krytycznych uwag, jakie pod adresem dokumentów przyszłego Soboru zgłosiły te Kościoły, które zapowiedziały, że nie wezmą w nim udziału: Bułgarski, Antiocheński, Gruziński, Serbski i Rosyjski. Dokument przypomniał jedynie, że poszczególne "punkty porządku dziennego [przyszłego Soboru] opracowywano w ciągu ponad 50 lat na posiedzeniach międzyprawosławnych komisji przygotowawczych i przedsoborowych konferencji wszechprawosławnych".

Oświadczenie zwraca ponadto uwagę, że w ramach przygotowań do przyszłego Soboru patriarcha Bartłomiej "zwołał Synaksis [zebranie] głów i delegacji autokefalicznych Kościołów prawosławnych w ośrodku Patriarchatu w Chambésy koło Genewy w dniach 21-28 stycznia 2016". Zapowiedziano także, że 17 czerwca zbierze się na Krecie "mała" Synaksis zwierzchników kościelnych.

Święty i Wielki Sobór Wszechprawosławny będzie obradował w dniach 16-26 czerwca na Krecie z udziałem większości spośród 14 powszechnie uznanych autokefalicznych (niezależnych) Kościołów prawosławnych, m.in. Polskiego. Z udziału zrezygnowały, jak dotychczas, biskupi Patriarchatów: Antiocheńskiego, Bułgarskiego, Gruzińskiego, Moskiewskiego (Rosyjskiego) i Serbskiego, choć ten ostatni oznajmił dwa dni temu, że "wniesie pozytywny wkład w prace soborowe".

W czasie liturgii w klasztorze Konia na Krecie metropolita czarnogórski i nadmorski Amfilochiusz - jeden z najwyższych hierarchów Patriarchatu Serbskiego - powiedział 12 bm., że "Sobór odbędzie się w tym właśnie miejscu z udziałem wszystkich Kościołów prawosławnych". Zdaniem służby prasowej przyszłego Soboru słowa te "uwzględniają" tekst przesłania, jakie patriarcha serbski Ireneusz przesłał Bartłomiejowi z okazji jego imienin. Zwierzchnik serbskiego prawosławia napisał, że jego Kościół "wniesie swój pozytywny wkład w pracę Świętego i Wielkiego Soboru na Krecie".

Wcześniej, 9 czerwca media podały, że Serbski Kościół Prawosławny w liście do Bartłomieja uznał, że "widzi przeszkody w udziale" w Soborze i "proponuje odłożenie go na pewien czas".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sobór na Krecie będzie "historycznym ruchem ku jedności"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.