Przedstawienie opery góralskiej o Janie Pawle II

Opera złożona jest z czterech aktów, opowiada o związkach ludzi Podhala z Gazdą Świata.
KAI / slo

Od dźwięku trombit rozpoczęła się 12 sierpnia wieczorem plenerowa premiera opery góralskiej o bł. Janie Pawle II w ogrodzie różańcowym przy sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej w Ludźmierzu.

Opera złożona jest z czterech aktów, opowiada o związkach ludzi Podhala z Gazdą Świata. W widowisku wzięło udział ponad 120 aktorów amatorów i muzyków. Na widowni zasiadł m.in. emerytowany metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski i abp Edward Nowak z Watykanu.

Opera wystawiana była już w Nowym Targu i Zakopanem. Przedstawienie w Ludźmierzu było wyjątkowe, ponieważ odbyło się w plenerze, w ogrodzie różańcowym. - To miejsce jest szczególne, niejako symboliczne, gdyż właśnie w Maryjnym Ogrodzie Różańcowym w czerwcu 1997 roku modliliśmy się z Janem Pawłem II - mówił ks. Tadeusz Juchas, kustosz ludźmierskiego sanktuarium, witając licznie zgromadzonych gości. Kapłan dodał, że opera to także symboliczny wymiar modlitwy do bł. Jana Pawła II.

Inicjatorem tego artystycznego przedsięwzięcia był ks. Władysław Zarębczan, który obecnie pracuje w Rzymie. Kapłan zdradził, że myśl uczczenia w ten sposób Ojca Świętego Jana Pawła II zrodziła się podczas przygotowań do beatyfikacji. Honorowy patronat nad operą góralską objął metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Premierowe przedstawienie opery odbyło się 12 czerwca w Zakopanem, z udziałem m.in. kard. Stanisława Dziwisza, a także wicemarszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

Opera będzie wydana na płycie CD i DVD z tekstem libretta. Operę prezentowaną w Ludźmierzu transmitowała na żywo Telewizja Trwam.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przedstawienie opery góralskiej o Janie Pawle II
Komentarze (8)
GO
goralsko opera
21 października 2011, 15:09
telo piykno ta opera - kielo cud ! na nutke; hej tam od Tater... Niekze sie świenci ten cas pamientny Ty jesteś Piotrem Ojce Świenty Ty jesteś Piotrm Polska Ci wierna Pódzie za Tobom i po ciyrniak... Ciesy sie Podhole, raduje swiat cały Ociec Świenty ostoł przyjenty do chwały...!!! hej !
ZO
z opery-Kryśka Tereska Chór
21 października 2011, 15:03
na nute; powiydzze mi dziewce moje... Powiydzze mi moja mamo kiedy Polska zruci jarmo? - Ociec Świenty nie na darmo   wsioł nadzieje jako ziarno.   Coby my sie moi mili   Jego Słowem posiylyli,   Niek nom dobbrze patrzy z ocy   Ze sumiyniem w zgodzie zyli...  
ZO
z opery-Józia Wikta Wojtek Hank
21 października 2011, 14:51
na nute; idom casy za casami... Odwiedziłeś Ojce Świenty Podhole Za to syćka som Ci wdzięcni górole Ozmodlyłeś w Matce Boskiej na rózańcu rodziny Jako naród telo wieków my przy Krzyzu stoimy Tak powiedzioł Ojciec Świenty w Ludźmiyrzu Pamientojcie syćka o mnie w pacierzu Niek do Ojca Niebieskiego idom modły błagalne Jo sie do Wos w Niebie przyznom, nie wyjdzie wom na marne... Doł przesłanie rózańcowe ludowi na przełomie wieków bądźcie gotowi...
GM
górole majom swoje zasady
21 października 2011, 14:43
Nie jestem dewotem ale mnie zastanowił i rozśmieszył fakt który przytoczyłeś że,przychodzi facet do knajpy machnie przed oczami obrazkiem MB i już koledzy wiedzą że,nie można tego kolegi namówić do wypicia chociażby jednego piwa tu chodzi o niezłamanie przysięgi danej Matce Bożej Gaździnej Podhala... bo fto przysienge narusy ej biada jymu za zycia biada i biada jego złej dusy... nawet pijok na Podhalu to złozumie i sanuje, haj
RP
Rota Podhalańska
21 października 2011, 14:39
Niechaj z Podhala wzbija pieśń Radosna i niebiańska Niech orlim lotem niesie wieść O Twoich Matko łaskach By się różaniec w życie wplótł Tak nam dopomóż Bóg Tak nam dopomóż Bog! Na tle wysokich szczytów Tatr Jawi się Pasterz Dobry Nowego czasu Chrystus-Brat Ład zaprowadzić nowy Posłuszni wobec Jego słów Tak nam dopomóż Bóg Tak nam dopomóż Bóg! Imieniem umocniona Tym Pełna miłości troską Świecić przykładem będziesz swym Narodom świata Polsko Znać nie będziemy co to wróg Tak nam dopomóż Bóg Tak nam dopomóż Bóg!
OP
opera po góralsku
21 października 2011, 13:13
Wiara i religijność Wiara i religijność zawsze odgrywały na Podhalu ogromną rolę i ściśle łączyły się z kulturą regionu. Pierwsze dzieła sztuki (rzeźby, obrazy) miały charakter sakralny. Również dzisiaj święta kościelne (Boże Narodzenie, Wielkanoc, Boże Ciało, prymicje, wizytacje biskupie) są wielkimi wydarzeniami, w których udział biorą mieszkańcy niemal całej wsi. Msze mają wówczas szczególną oprawę, pieśni wykonywane są w gwarze góralskiej, Podhalanie zakładają strój regionalny. O religijności góralskiej mówił ksiądz profesor Józef Tischner; ta religijność mnie ukształtowała. Na Podhalu istnieje bardzo naturalna religijność, którą określiłbym jako na wskroś ewangeliczną, choć nie zawsze ortodoksyjną. (...) Wiara w bliskość Boga jest tu bardzo silna. I jest to wiara zakorzeniona w dosłownym rozumieniu Biblii. Gniew Boga nie jest metaforą, tego gniewu trzeba się bać. Z drugiej strony - włos z głowy nie spada bez woli Bożej, dlatego zbójnicy, gdy uciekali z łupem, a pościg się zbliżał, śpiewali: "Boze nas, Boze nas, nie opuscaj nas, bo jak nas opuścisz, to już będzie po nas"... W tej pieśni jest jeszcze jedna rzecz charakterystyczna, siła religijności podhalańskiej - poczucie godności, świadomość jakiejś wyjątkowości: "no, jesteśmy dranie, ale świat bez nas by się zastoł". (...) Podobnie z pijaństwem: ile by się kazań przeciw niemu wygłosiło, ludzie zawsze znajdą usprawiedliwienie dla pijaka: "nie piłby, jakby nie musiał...". Natomiast przysięga Matce Boskiej to rzecz absolutnie święta. Gdy taki "przysięgany" pojawi się w karczmie, gdzie koledzy piją i namawiają go, by się dołączył, to wystarczy, że pokaże obrazek święty, który dostał w kościele na znak, że przysięgał - wtedy namowy milkną i zostawiają go w spokoju. Pełny respekt! Jak się to opowiada, to można się uśmiechnąć, ale jak się tych ludzi widzi, to jest to naprawdę coś zdumiewającego! Widać tu jak na dłoni odrodzeńczą siłę religii.
PG
po góralsku
21 października 2011, 13:01
 Religia jest dla mądrych. A jak ktoś jest głupi i jak chce być głupi, nie powinien do tego używać religii, nie powinien religią swojej głupoty zasłaniać. ks.Józef Tischner  
ZB
Z BOGIEM.
21 października 2011, 10:21
Chcemy zauważyć, że to portal katolicki. Jak nie pasuje wiara katolicka zapraszamy na inne portale.