Przejaw fundamentalistycznego ateizmu

KAI / psd

Kolejne stowarzyszenia, ruchy i organizacje protestują przeciwko decyzji rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, który nakazał usunąć krzyże ze swojego gabinetu oraz z sali senatu uczelni.

"Wyrażamy zaniepokojenie ostatnimi działaniami nowego rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, prof. Janusza Ostoji-Zagórskiego, który kazał zdjąć krzyże ze ściany w swoim gabinecie i w sali senatu, ponadto nie zgodził się też, by ktokolwiek oficjalnie reprezentował Uniwersytet Kazimierza Wielkiego na Mszy św. inaugurującej rok akademicki 2012/2013" - czytamy w oświadczeniu.

Autorzy określają postawę rektora jako "przejaw fundamentalistycznego ateizmu", która nie ma nic wspólnego ze świecką wizją świata. "To, co wprowadza prof. Janusz Ostoja-Zagórski na terenie Uniwersytetu, którym zarządza, jest stosowane wobec chrześcijan w krajach arabskich i nie ma nic wspólnego z tolerancją ani szacunkiem wobec kultury i tradycji. Jest to tym bardziej przykre, że Rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego jest archeologiem i profesorem nauk humanistycznych, więc doskonale pojmuje rolę chrześcijaństwa w kulturze i historii Narodu Polskiego" - napisano.

Oświadczenie wzywa rektora do zmiany decyzji w sprawie obecności symboli religijnych w sali senatu uczelni. "Panie Rektorze, patron uczelni, której Pan przewodzi, nigdy nie zdjąłby krzyża w swojej sali tronowej ani nie usunąłby symboli chrześcijańskich z insygniów swojej władzy! Nie musi Pan wierzyć w krzyż jako symbol najwyższego poświęcenia dla drugiego człowieka, ale dlaczego Pan odbiera swoim pracownikom poczucie, że Ktoś nad nimi czuwa, gdy podejmują ważne decyzje dla uczelni, a przez to dla całej Bydgoszczy?" - pytają autorzy.

Pod oświadczeniem podpisali się: Jan Raczycki ze Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w PRL "Przymierze", Krystyna Sawicka i Barbara Wojciechowska ze Stowarzyszenia "Idee Solidarności 1980-1989", Tomasz Zagrabski z Narodowej Bydgoszczy, Wojciech Koźmiński z Koła Bydgoskiego Młodzieży Wszechpolskiej, Jan Perejczuk z Regionu Bydgoskiego Związku Solidarności Polskich Kombatantów, Piotr Czarnecki z Brygady Kujawsko-Pomorskiej ONR, Krystian Frelichowski z Bydgoskiego Klubu Gazety Polskiej, Maciej Różycki ze Stowarzyszenia Solidarni 2010 w Bydgoszczy oraz Iwona Pozorska ze Stowarzyszenia Katolickiej Młodzieży Akademickiej "Pokolenie".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Przejaw fundamentalistycznego ateizmu
Komentarze (5)
V
Venom
7 lutego 2013, 00:16
Te katole są naprawdę beszczelne. Facet został wybrany rektorem, a oni będą mu mówil jaki ma być wystrój jego gabinetu? Tzn. jak rektor jest ateistą to ma mimo wszystko tolerować krzyż na ścianie swojego gabinetu, w którym on pracuje, bo komus tam tak się podoba? No chyba im na mózg padło!
MR
Maciej Roszkowski
21 grudnia 2012, 13:22
Skoro krzyż budzi tak silne uczucia, to widać jest nie tylko dwoma kawałkami drewna. Kogo i do czego motywuje puste miejsce po nim? Co sie wtedy odczuwa?  Sukces, zwycięstwo, pokonanie przeciwnika? Jakie dobro w ten sposób powstaje?
IP
I. P.
21 grudnia 2012, 12:25
Mam nadzieję, że profesor nie przejmie się tym "protestem" za bardzo.  Żeby decyzję o niereprezentowaniu państwowej instytucji na mszy porównywać do prześladowań w krajach arabskich, kiedy nikt nikomu absolutnie nie zabronił po prostu iść na tę mszę... Serio, w dupach wam się poprzewracało, katolicy.
K
katolik
21 grudnia 2012, 11:29
Światło Wiary najjaśniej świeciło w Średniowieczu, następnie zaczęło przygasać. Po wypuszczeniu Lucyfera z piekła w 1864r. ledwo się tliło, a po śmierci Piusa XII, ostatniego katolickiego papieża, zgasło zupełnie. "A bez wiary nie można podobać się Bogu. Hbr 11:6  Czy wiesz po co żyjesz? http://tradycja-2007.blog.onet.pl/
N
Nonic
21 grudnia 2012, 11:23
Brawo dla Rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, prof. Janusza Ostoji-Zagórskiego!!!