Przemyśl: finał akcji "Tornister Pełen Uśmiechów"

Przemyśl: finał akcji "Tornister Pełen Uśmiechów"
(fot. PAP/Darek Delmanowicz)
KAI / ms

Na Rynku w Przemyślu odbył się dziś finał 10. edycji akcji "Tornister Pełen Uśmiechów". W tym roku Caritas Polska przygotowała ok. 20 tys. wyprawek szkolnych, które trafią do dzieci w Polsce i naszych rodaków na Wschodzie.

Ogólnopolski finał akcji po raz kolejny odbywa się w Przemyślu. Połączony jest z obchodami dni patrona miasta, świętego Wincentego, czyli tzw. Wincentiadą. Główną atrakcją muzyczną finału akcji będzie występ zespołu Afromental oraz Marka Piekarczyka. Planowane są również liczne atrakcje dla całych rodzin.

- To bardzo ważna akcja. W tym roku przygotowaliśmy ok. 20 tys. wyprawek szkolnych. Trafiają one do dzieci w Polsce, a także do polskich dzieci mieszkających na Białorusi, Ukrainie, czy Litwie. Jako Caritas Polska dbamy o rozwój dzieci i wiemy, że ten rozwój odbywa się przez edukację. Chcemy przynajmniej w taki sposób wspomóc dzieci - mówi ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Jak zaznacza, "Tornister Pełen Uśmiechów" to tylko jedna z form pomocy dla dzieci. Innymi są, m.in. program "Skrzydła" oraz letnie kolonie.

Po wyprawki do Przemyśla przyjechała grupa dzieci ze Lwowa. Inne otrzymają je za pomocą miejscowych Caritas i parafii. Organizacja wesprze także dzieci, które ucierpiały w piątkowym wypadku ukraińskiego autokaru w Leszczawie Dolnej w powiecie przemyskim. Autokarem podróżowały 54 osoby, w tym 11 dzieci. Zginęło 3 pasażerów, a kilkadziesiąt zostało rannych.

W ciągu ostatnich 10 lat akcji Caritas przekazała dzieciom z ubogich rodzin ponad 150 tysięcy wyprawek. Ks. Iżycki zapowiada, że akcja będzie kontynuowana, ale w przyszłych edycjach będzie w większym stopniu kierowana do naszych rodaków na wschodzie, którzy mają teraz o wiele większe potrzeby.

Akcja finansowana jest z ogólnopolskiej zbiórki SMS-ów charytatywnych o treści TORNISTER wysyłanych pod nr 72052 oraz wpłat indywidualnych.

W tegoroczną akcję włączyli się m.in. Prezydent RP Andrzej Duda z małżonką oraz Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przemyśl: finał akcji "Tornister Pełen Uśmiechów"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.