Przemyśl: pogrzeb dzieci nienarodzonych

Przemyśl: pogrzeb dzieci nienarodzonych
(fot. flickr.com/ by Thomas N.)
KAI/ ad

Dzisiaj w Przemyślu po raz pierwszy odbył się pogrzeb 27 dzieci zmarłych przed urodzeniem w wyniku poronienia samoistnego. - Te dzieci są święte - mówił w kazaniu ks. prałat Stanisław Czenczek, wiceoficjał Sądu Metropolitalnego i wieloletni moderator Diakonii Życia Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Przemyskiej.

- Kiedy dziś stajemy przed trumienkami tych, którzy zaledwie zaczęli żyć, uświadamiamy sobie ogromną wartość i dar ludzkiego życia. Ta wartość rozpoczyna się od chwili poczęcia i trwa już na wieki, bo człowiek posiada nieśmiertelną duszę - powiedział ks. Czenczek.

Kaznodzieja podkreślił, że życie zmarłych ludzi dorosłych ma taką samą wartość, jak tych dzieci, których pogrzeb się odbywa. Wyraził przekonanie, że cieszą się one radością świętych.

- Każde życie w łonie matki jest święte, dlatego ten czas, kiedy matka nosi poczęte życie nazywamy stanem błogosławionym. I te dzieci, które nie narodziły się żywe, też są błogosławionymi. Bóg uczynił je takimi, ponieważ nieskończone jest Jego miłosierdzie - zapewniał.

DEON.PL POLECA

- To nabożeństwo ma wlać nadzieję, że to dziecko nie zostało utracone, że Bóg ma je w Swoim miłosierdziu, że ono modli się za nami - mówił kapłan.

Zwrócił uwagę, że dotychczas często uważano takie dzieci za nieistniejące i bezwartościowe, i często były wyrzucane do kanałów. - Dzisiaj uświadamiamy sobie, że każde życie, zakończone w jakimkolwiek momencie jest takiej godności, że należy mu się cześć, szacunek i pogrzeb - powiedział ks. Czenczek.
W swoim kazaniu poświęcił także uwagę obronie życia. - Kto broni życia i szanuje je od poczęcia aż do naturalnej śmierci, ten jest człowiekiem wierzącym w Boga i wierzącym Bogu. Dlatego Kościół zawsze broni życia - zaznaczył, apelując o obronę każdego poczętego życia.

Po Mszy świętej w kościele pw. św. Józefa Sebastiana Pelczara uczestnicy pogrzebu udali się na Cmentarz Zasański, gdzie szczątki dzieci zostały złożone w specjalnie przygotowanej mogile. Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył ks. Jan Mazurek, proboszcz parafii Świętej Trójcy w Przemyślu, a obrzędom pogrzebowym ks. Marek Machała, wicedyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin archidiecezji przemyskiej.

Dla dzieci, które zmarły w wyniku poronienia, Urząd Stanu Cywilnego może wydać akt urodzenia z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe. Należy w tym celu przynieść odpowiednie dokumenty ze szpitala. Rodzicom przysługuje zasiłek pogrzebowy, a matce - urlop macierzyński.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przemyśl: pogrzeb dzieci nienarodzonych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.