Przemyśl: rekolekcje "Ewangelizatorzy z Ducha"

Przemyśl: rekolekcje "Ewangelizatorzy z Ducha"
(fot. tripsoverpoland / Foter / CC BY-SA)
5 lat temu
KAI / kn

"Ewangelizatorzy z Ducha" to temat rekolekcji dla ewangelizatorów, które odbywały się w ośrodku oazowym Collegium Marianum w Przemyślu.

Prowadził je ks. Łukasz Nycz ze Szkoły Nowej Ewangelizacji św. Jakuba Apostoła Archidiecezji Przemyskiej. Treść rekolekcji była oparta na ostatnim rozdziale adhortacji papieża Franciszka "Evangelii Gaudium", zatytułowanym "Ewangelizatorzy z Duchem".

W rozdziale tym Ojciec Święty naznacza elementy duchowości i stylu bycia ewangelizatorów. - Staraliśmy się znaleźć w naszym życiu aktualność tych wskazań - mówi ks. Nycz.

Kapłan podkreślił w rozmowie z KAI, że chociaż ewangelizacja odbywa się często w sposób widowiskowy i towarzyszy jej radość, jest to bardzo odpowiedzialna misja. - Tutaj toczy się walka o wielką stawkę, jaką jest zbawienie człowieka. Dlatego tak ważnym dziełem jest nowa ewangelizacja i uświadomienie sobie, że trzeba do tego bardzo odpowiedzialnie i poważnie podchodzić, nie jest to jakaś zabawa. Owszem towarzyszy temu radość, ale jest to odpowiedzialna misja - zaznacza ks. Nycz.

Rekolekcjonista zwracał uwagę, że wiele osób, mówiących, że są ateistami, ma nieprawdziwy obraz Boga. Dlatego, jak wskazywał, osobę deklarującą się jako niewierząca, warto pytać nie o to, dlaczego nie wierzy, ale o to, w jakiego Boga nie wierzy. - Jaki obraz Boga został mu przekazany, czy to w domu, czy czegoś doświadczył w swoim życiu - wyjaśniał ks. Nycz. Dużo miejsca podczas ćwiczeń duchowych poświęcono też na lekturę Pisma Świętego.

Sebastian, który jest animatorem Ruchu Apostolstwa Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej, na rekolekcje dla ewangelizatorów przyjechał pierwszy raz. - Dużo słyszałem o tej wspólnocie, bardzo mnie to fascynowało. Chciałem zobaczyć, jak działają - opowiada. Licealista uważa, że pójście do rówieśników ze świadectwem wiary jest obecnie bardzo potrzebne. - Mam wielu znajomych, którzy bardzo potrzebują takiego głoszenia o Chrystusie. Wielu z nich się pogubiło - przyznaje.

Starania o utworzenie wspólnoty, a następnie Szkoły Nowej Ewangelizacji w archidiecezji przemyskiej rozpoczęto w 1997 roku. Metropolita przemyski abp Józef Michalik 23 lutego 2001 r. oficjalnie aprobował i zatwierdził działalność Szkoły Nowej Ewangelizacji św. Jakuba Apostoła (SNE).

SNE prowadzi kursy ewangelizacyjne i rekolekcje w parafiach oraz dla poszczególnych wspólnot i ruchów, roczna Szkoła Ewangelizatora, a także różnego typu rekolekcje: szkolne, przed bierzmowaniem i misje parafialne. Członkowie SNE włączają się w szereg inicjatyw na terenie archidiecezji, m.in. Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej.

Głównym przedsięwzięciem organizowanym przez wspólnotę jest Wakacyjna Ewangelizacja Bieszczadów, odbywająca się co roku w lipcu nad Zalewem Solińskim i na górskich szlakach. Obecnie SNE liczy kilku kapłanów i kilkadziesiąt osób świeckich, czynnie współpracujących w dziele ewangelizacji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przemyśl: rekolekcje "Ewangelizatorzy z Ducha"
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Przemyśl: rekolekcje "Ewangelizatorzy z Ducha"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.