Przeor Jasnej Góry odpowiada na list w sprawie narodowców

Przeor Jasnej Góry odpowiada na list w sprawie narodowców
(fot. zkvrev/flickr.com/CC)
KAI / sz

Jasnogórskie Sanktuarium jest otwarte dla wszystkich pielgrzymów, wymagamy jedynie szacunku dla tego świętego miejsca, odpowiedniego zachowania i liczymy na dojrzałość wszystkich wiernych, którzy tutaj przybywają - napisał o. Marian Waligóra, przeor częstochowskiego klasztoru w odpowiedzi na list otwarty ws. planowanej pielgrzymki środowisk narodowych na Jasną Górę.

 

O. Marian Waligóra informuje, że według ustaleń z organizatorami planowana Pielgrzymka Środowisk Narodowych na Jasną Górę ma "mieć wyłącznie charakter modlitewny, religijny" a jej centralnym wydarzeniem będzie Msza św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, Królowej Polski.

Przeor częstochowskiego klasztoru podkreśla, że "Jasnogórskie Sanktuarium jest otwarte dla wszystkich pielgrzymów przybywających zarówno indywidualnie, jak i w zorganizowanych grupach". - Wymagamy jedynie szacunku dla tego świętego miejsca i odpowiedniego zachowania - napisał o. Waligóra. Paulin zauważył, że "opiekunowie Sanktuarium nie mogą ograniczać możliwości modlitwy wiernym, bo byłoby to niezgodne z nauką Kościoła katolickiego", wymagają jednak "od wszystkich uszanowania sakralności i powagi Jasnej Góry, która jest miejscem modlitwy milionów pielgrzymów, reprezentujących przekrój całego społeczeństwa". - Wszelkie zachowania naruszające modlitewny charakter Sanktuarium są niedopuszczalne - podkreśla o. Przeor. - Liczymy na dojrzałość wszystkich wiernych, którzy tutaj przybywają, również w wymiarze postaw patriotycznych - dodaje.

O. Marian Waligóra przypomina, że "Jasna Góra jest wyjątkowym miejscem w sercu wielu Polaków, ważnym nie tylko w historii Polski, ale również w życiu duchowym naszych rodaków" i przywołuje słowa św. Jana Pawła II z 1979 r.:

DEON.PL POLECA

"przyzwyczaili się Polacy wszystkie niezliczone sprawy swojego życia, różne jego momenty ważne, rozstrzygające, chwile odpowiedzialne, jak wybór drogi życiowej czy powołania, jak narodziny dziecka, jak matura, czyli egzamin dojrzałości, jak tyle innych… wiązać z tym miejscem, z tym sanktuarium. Przyzwyczaili się ze wszystkim przychodzić na Jasną Górę, aby mówić o wszystkim swojej Matce - Tej, która tutaj nie tylko ma swój Obraz, swój Wizerunek, jeden z najbardziej znanych i najbardziej czczonych na całym świecie - ale która tutaj w jakiś szczególny sposób jest. Jest obecna".

Jasnogórski przeor podkreśla, że "Polacy przychodzą na to święte miejsce ze wszystkim co składa się na ich życie, zarówno w wymiarze osobistym jak i społecznym. Szanujemy te postawy pielgrzymów i dziękujemy za ich świadectwo wiary i zaufania do Boga".

Paulin zaprasza wszystkich do pójścia za przykładem papieży - św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka - do pielgrzymowania na Jasną Górę - do żarliwej modlitwy przed Cudownym Obrazem Matki Bożej.

"Módlmy się za siebie nawzajem, za naszą Ojczyznę i świat cały" - wzywa przeor częstochowskiego klasztoru.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przeor Jasnej Góry odpowiada na list w sprawie narodowców
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.