Bądźcie stanowczy i miejcie odwagę - przesłanie Franciszka

Bądźcie stanowczy i miejcie odwagę - przesłanie Franciszka
Papież Franciszek (fot. Vatican media / EPA / PAP)
1 tydzień temu
vaticannews/Andrea De Angelis/pk

W przesłaniu wideo z okazji dzisiejszego Dnia Ziemi Franciszek podkreśla, że kryzysy związane z pandemią Covid-19 i środowiskiem naturalnym pokazują, że ludzkość jest "na krawędzi" i jest to "czas działania". Wezwanie papieża do jedności i stanowczości oraz prośba do światowych przywódców, by pracowali z odwagą i w prawdzie.

Nie mamy już czasu na czekanie, dowodzą tego dwie globalne katastrofy: klimat i Covid. W przesłaniu wideo w języku hiszpańskim na Dzień Ziemi 2021 i wysłanym na Dzień Ziemi na żywo 2021 #Restore Our Earth, papież wzywa do działania dla ochrony stworzenia.

Przypominając, że z kryzysu nie można wyjść takim samym, ale "lepszym lub gorszym", Franciszek apeluje o stanowczość, abyśmy nie weszli na drogę autodestrukcji, ale z odwagą i jednością pracowali, aby "stworzyć planetę sprawiedliwą, równą i bezpieczną dla środowiska".

Ryzyko zapomnienia

Przesłanie wideo Ojca Świętego rozpoczyna się od apelu, żeby "nie pozwolić, by znane już zalecenia dotyczące ochrony planety popadły w zapomnienie". "Od pewnego czasu stajemy się coraz bardziej świadomi, że przyroda zasługuje na ochronę, choćby z tego powodu - mówi Franciszek - że interakcje człowieka z Bożą bioróżnorodnością muszą odbywać się z najwyższą troską i szacunkiem: dbać o bioróżnorodność, dbać o przyrodę".

Nauczanie o pandemii

"Z pandemią nauczyliśmy się jeszcze więcej". Papież nawiązuje również do tego, co stało się, gdy z powodu wyjątkowych ograniczeń nałożonych przez rządy krajowe w związku z kryzysem zdrowotnym, świat zmienił tempo. "Ta pandemia pokazała nam również, co się dzieje, gdy świat się zatrzymuje, robi pauzę, choćby na kilka miesięcy. Popatrzmy - podkreśla Franciszek - jaki wpływ to ma na przyrodę i zmiany klimatyczne, z jaką siłą działa, i jakie ma negatywne skutki? Tak, powoduje szkody".

W samą porę do działania

Sytuacja wymaga podjęcia szybkich działań, których nie można odkładać na później. Papież przechodzi zatem do sedna swojego przesłania wideo. "Podsumowując, pandemia Covid nauczyła nas tej współzależności, tego dzielenia się planetą. A obie globalne katastrofy, Covid i klimatyczna, pokazują, że nie mamy już czasu na czekanie. Że czas nagli i że, jak pokazał Covid-19, tak, mamy środki, by poradzić sobie z tą stratą. Mamy na to środki. Nadszedł czas działania, jesteśmy na granicy wytrzymałości".

"Bóg zawsze przebacza, my ludzie przebaczamy od czasu do czasu, natura - napomina papież - już nie przebacza".

Bóg przebacza, Ziemia nie

Franciszek przywołuje zatem starożytne hiszpańskie powiedzenie, zachęcając do wspólnego działania, pobudzonego pilną potrzebą i gotowego do podjęcia nowych, innowacyjnych dróg. "Bóg zawsze przebacza, my ludzie przebaczamy od czasu do czasu, natura - napomina papież - już nie przebacza. A kiedy to niszczenie przyrody zostanie zapoczątkowane, bardzo trudno jest je powstrzymać. Ale wciąż jesteśmy w czasie". I Franciszek dodaje: "z kryzysu nie wychodzimy tacy sami, wychodzimy lepsi lub gorsi. To jest wyzwanie i jeśli nie wyjdziemy z niego lepsi, to pójdziemy drogą autodestrukcji".

Apel do światowych przywódców

Ludzkość może zatem zmienić bieg wydarzeń dla zachowania Stworzenia. Stąd apel do światowych przywódców: "Niech wszyscy, a ja także przyłączam się do was, zwrócą się z apelem do wszystkich przywódców świata, aby działali z odwagą, pracowali w poczuciu sprawiedliwości i zawsze mówili ludziom prawdę, aby ludzie wiedzieli, jak chronić się przed zniszczeniem planety, jak chronić planetę przed zniszczeniem, które - konkluduje papież Franciszek - bardzo często sami wywołujemy."

Dzień Ziemi

Dzień Ziemi, ustanowiony w 1970 roku w Stanach Zjednoczonych, wysyła jasne przesłanie: życie na zdrowej planecie jest prawem wszystkich mieszkańców, ale także obowiązkiem. Zrównoważony rozwój, przeciwdziałanie zmianom klimatu, zachowanie różnorodności biologicznej, walka z zanieczyszczeniami i ochrona ekosystemów to filary tej wielkiej globalnej inicjatywy, która powstała 51 lat temu. Początkowo obchodzony był na całym świecie co dziesięć lat, ale od edycji w 2000 r. stał się wydarzeniem corocznym, w które zaangażowało się około miliarda osób poprzez inicjatywy, w tym wirtualne, na portalu earthday.org. Tematem przewodnim Dnia Ziemi 2021 jest "Przywrócić naszą Ziemię", poświęcony inicjatywom, które każdy z nas może podjąć, aby przywrócić ekosystemy Ziemi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bądźcie stanowczy i miejcie odwagę - przesłanie Franciszka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.