Przewodniczący Episkopatu: epidemia się nie skończyła, apeluję o przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych

Przewodniczący Episkopatu: epidemia się nie skończyła, apeluję o przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych
(foto episkopat.pl)
1 miesiąc temu
KAI / jb

- Apeluję ponownie do wszystkich wiernych o ścisłe przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych, a zwłaszcza o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw religijnych – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w Apelu.

Przewodniczący Episkopatu zaapelował również do kapłanów, aby przypominali uczestnikom zgromadzeń religijnych o obowiązku zakrywania ust i nosa oraz aby stwarzali wiernym możliwość przyjmowania Komunii świętej na rękę.

Jednocześnie podziękował za konsekwentne i sumienne przestrzeganie zaleceń w ostatnich miesiącach, „dzięki czemu parafie – choć w trudniejszych warunkach – mogą dalej, bez przeszkód prowadzić swoją aktywność duszpasterską i służyć nam wszystkim”.

„Wakacyjny czas sprzyja wypoczynkowi, podróżowaniu i spotkaniom z najbliższymi, może on jednak osłabić naszą czujność. Epidemia się nie skończyła i dlatego – w trosce o zdrowie wszystkich, zwłaszcza osób bardziej narażonych – proszę o roztropność i konsekwentne stosowanie zaleceń sanitarnych” – podkreślił Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, błogosławiąc na dalszy czas wypoczynku i pracy.

BPKEP

Publikujemy pełną treść Apelu:

Warszawa, dnia 7 sierpnia 2020 roku

Apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

o przestrzeganie zaleceń sanitarnych

W ostatnich dniach docierają do nas informacje o wzroście zakażeń koronawirusem.

W poczuciu odpowiedzialności za życie i zdrowie Polaków, apeluję ponownie do wszystkich wiernych o ścisłe przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych, a zwłaszcza o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw religijnych.

Apeluję do kapłanów, aby przypominali uczestnikom zgromadzeń religijnych o tym obowiązku oraz by stwarzali wiernym możliwość przyjmowania Komunii Świętej na rękę, według szczegółowych przepisów diecezjalnych.

Dziękuję za konsekwentne i sumienne przestrzeganie zaleceń w ostatnich miesiącach, dzięki czemu parafie – choć w trudniejszych warunkach – mogą dalej, bez przeszkód prowadzić swoją aktywność duszpasterską i służyć nam wszystkim.

Wakacyjny czas sprzyja wypoczynkowi, podróżowaniu i spotkaniom z najbliższymi, może on jednak osłabić naszą czujność. Epidemia się nie skończyła i dlatego – w trosce o zdrowie wszystkich, zwłaszcza osób bardziej narażonych – proszę o roztropność i konsekwentne

stosowanie zaleceń sanitarnych.

Na dalszy czas wypoczynku i pracy wszystkim z serca błogosławię,

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk, Aneta Kuberska-Bębas
23,94 zł
39,90 zł

Jak wiele dzisiejszy Kościół ma wspólnego z Jezusem?

Czy Kościół zabrał nam wolność, którą podarował nam Chrystus? Wierzymy w jednego Boga, czy może w trzech? Czy to, co święte, kończy się na progu świątyni? Czy...

Skomentuj artykuł

Przewodniczący Episkopatu: epidemia się nie skończyła, apeluję o przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych
Komentarze (8)
AS
~AN. S.
9 sierpnia 2020, 19:04
@ Piotr Sz. komunia do ust jest bardziej wskazana, niż na rękę, nasze ręce to siedlisko zarazków , dotyk klamki, ławki bo trzeba się podeprzeć przy uklęknięciu, a może otworzyć wcześniej torebkę i wyjąć różaniec zmówić cząstkę i schować ( wszystko przed mszą bo jest trochę czasu) albo się nawet podrapać za uchem , i co teraz, tymi brudnymi rękoma dotykać Ciało Chrystusa? to się w głowie nie mieści, bo widać nawet przy transmisjach. Ja idę po uzdrowienie a nie po zarażenie nawet nie pomyślałam inaczej. Trzeba mieć wiarę że Bóg w Kościele uzdrawia a nie być w lęku i myśleć o zarażeniu.
KS
~Katarzyna Skrzyńska
9 sierpnia 2020, 22:12
Nie dotyka się Ciała Pana brudnymi rękami, bo się je przed podejściem do Szafarza dezynfekuje. Znam kościoły gdzie dba się o wiernych i dozownik z płynem stoi z tyłu tak żeby można było zdezynfekować dłonie ustawiając się w procesji do Komunii Świętej. Jeśli takowego nie ma używam swojego własnego płynu z małego pojemniczka. Nie wychodzę z domu bez niego, bo przydaje się w bardzo różnych momentach. Większość moich znajomych i rodziny również ma zawsze przy sobie mini płyn do dezynfekcji. Ja nie boję się o siebie -wtedy nie mogłabym w ogóle przystępować do Komunii, bo w zdecydowanej większości kościołów w jakich jestem Komunia jest udzielana w praktyce na przemian -nawet jeśli oficjalnie mają być najpierw Ci co na rękę. Ja nie chcę brać na siebie odpowiedzialności, że w razie gdybym była Covid dodatnia mogę zarazić tych co są za mną przyjmując Komunię Święta do ust. Przecież jeśli to będzie starsza, schorowana osoba to może ją to kosztować życie.
AS
~AN. S.
9 sierpnia 2020, 18:43
U nas w Kościele są przestrzegane zalecenia, księża kilka razy dezynfekują ręce, najpierw jest komunia na rękę a potem do ust . Jest porządek i zdyscyplinowanie u wiernych. @Natalia J. to nie jest 5 przykazanie, to jest nieposłuszeństwo.
NJ
Natalia J.
8 sierpnia 2020, 00:31
Arcybiskupie, Bóg zapłać za ten apel. Oby księża proboszczowie zaczęli się do niego stosować. Tak niewiele potrzeba, by inni czuli się bezpiecznie. Zacznijmy przestrzegać 5 przykazanie Boże. Rzeczywiście pomyślmy o konsekwencjach jakie mogą ponieść osoby starsze i schorowane? Nie bądźmy egoistami. Bądźmy posłuszni w tej kwestii władzom kościelnym oraz państwowym.
TS
~Taki Sobie
7 sierpnia 2020, 21:57
No i Księża tez muszą sie chronić, wiem, ze to oczywista oczywistość, ale trzeba mieć przy sobie małe opakowanko ze srodkiem dezynfekcyjnym i po rozdaniu komuniu zdezynfekować dokładnie ręce. Proszę mi wierzyć reżim sanitarny mocno ogranicza ryzyko zakażenia, potrzebujemy Was zdrowych no i żywych. Zdrowia!!!
KP
ks. Przemysław Sawa
7 sierpnia 2020, 17:17
Bogu dzięki! Niech katolicy zaczną dawać właściwe świadectwo odpowiedzialności obywatelskiej. Dziękuję Księdzu Arcybiskupowi za te słowa.
Piotr Szyndrowski
Piotr Szyndrowski
7 sierpnia 2020, 14:10
Księże Arcybiskupie, to nie wystarczy. Dopóki nie będzie absolutnego zakazu udzielania Komunii do ust (poza przypadkami koniecznymi ze względów zdrowotnych), nasze polskie kościoły będą wylęgarnią koronawirusa. Udzielanie Ciała Pańskiego na przemian do ust i na rękę nie ma sensu. Udzielanie do ust mogłoby być dopuszczone tylko wtedy, gdyby szafarz dezynfekował ręce po każdym penitencie (a to chyba jest wyjątkowo nierealne).
JL
Jerzy Liwski
8 sierpnia 2020, 09:20
@Piotr S. "kościoły wylęgarnią koronawirusa". Czy może Pan to stwierdzenie podeprzeć jakimiś statystykami, badaniami, czy to tylko niechęć lub nienawiść względem tradycyjnego przyjmowania komunii dyktuje Panu te słowa.

Skomentuj artykuł

Przewodniczący Episkopatu: epidemia się nie skończyła, apeluję o przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.