Przewodniczący episkopatu Niemiec: dokument przygotowawczy Synodu Biskupów „kamieniem milowym”

Przewodniczący episkopatu Niemiec: dokument przygotowawczy Synodu Biskupów „kamieniem milowym”
fot. YouTube.com
KAI / ml

Mianem „kamienia milowego na drodze synodalnej w świecie oraz dla Kościoła w Niemczech” określił przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich bp Georg Bätzing opublikowany dziś w Watykanie Dokument Przygotowawczy XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.

Papież Franciszek „konsekwentnie przedstawia, co rozumie pod pojęciem synodalności”, oświadczył hierarcha w Bonn. Wyraził też wdzięczność, że dokument „oficjalnie mówi wyraźnie o «drodze synodalnej» jako procesie Kościoła powszechnego” i docenia procesy, które już się rozpoczęły w kilku krajach.

Bp Bätzing nazywa „godnym uwagi to, że w tekście dają się zauważyć elementy samokrytyki w odniesieniu do hierarchicznie motywowanych zmian synodalności w historii Kościoła”. W sposób wyraźny dokument wzywa do „nowego początku” opartego na impulsach doświadczenia Kościoła z czasów Soboru Watykańskiego II (1962-1965) jako „pielgrzymującego ludu Bożego”. Dokument w sposób przekonujący wykazuje, że styl, formy i struktury synodalności odpowiadają zarówno Biblii, jak i „tradycji kościelnej”.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec odniósł się także do zakończenia dokumentu, w którym stwierdza się, że faza konsultacji nie polega na tworzeniu dokumentów, ale na umożliwieniu kiełkowania marzeń. Przypomniał, że w podobnym duchu papież Franciszek wypowiedział się również w 2020 roku w rozmowie z nim na temat drogi synodalnej w Niemczech.

Bp Bätzing odbiera dokument jako zachętę do „podążania tą drogą, a jednocześnie do wnoszenia doświadczeń niemieckiej Drogi Synodalnej do konsultacji w Kościele powszechnym”. Zdaniem przewodniczącego episkopatu Niemiec „obie drogi: droga Kościoła powszechnego i droga synodalna w Niemczech wzajemnie się uzupełniają.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Jan Kaczkowski, Katarzyna Szkarpetowska

Dekalog, słowo po słowie z Księdzem Janem Kaczkowskim

Słuchaliśmy Go, bo na co dzień żył tym, co głosił. Docenialiśmy Go, bo poważnie traktował ludzkie problemy. Podziwialiśmy Go, bo do ostatnich chwil cierpliwie odpowiadał na nasze...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Przewodniczący episkopatu Niemiec: dokument przygotowawczy Synodu Biskupów „kamieniem milowym”
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.