Przewodniczący Episkopatu Polski prosi wszystkich proboszczów o wypełnienie ankiety

Przewodniczący Episkopatu Polski prosi wszystkich proboszczów o wypełnienie ankiety
(fot. shutterstock.com)
KAI / mp

Proboszczowie polskich parafii zostali poproszeni o wypełnienie internetowej ankiety na temat tego, jak realizowali program duszpasterski na lata 2013-2017. Jest to pierwsze tego typu badanie w Kościele katolickim w Polsce.

Wyniki opublikowane w formie raportu mają pomóc w lepszym przygotowaniu programów duszpasterskich na następne lata.
Internetowe badanie przygotowały Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego oraz Katedra Prakseologii Pastoralnej i Organizacji Duszpasterstwa Wydziału Teologicznego UKSW w Warszawie.
Ankieta została przesłana dyrektorom wydziałów duszpasterskich wszystkich kurii z prośbą o przekazanie jej dalej proboszczom w poszczególnych diecezjach.
Wyniki badania - jak wskazał w liście do biskupów przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki - "mają pomóc w lepszym przygotowywaniu programów duszpasterskich na dalsze lata, co w perspektywie powinno zaowocować odnowieniem, umocnieniem i pogłębieniem pracy duszpasterskiej Kościoła w Polsce".
Proboszczowie zostali poproszeni o wypełnienie anonimowej ankiety do 15 września. Wyniki badania weryfikowane są na bieżąco, w miarę, jak narasta liczba wypełnionych formularzy.
Po tym terminie rozpocznie się praca nad raportem, który ma podsumować wnioski z ankiety i przedstawić je Komisji Duszpasterskiej Konferencji Episkopatu Polski, która zwykle obraduje w styczniu danego roku.
Skąd pomysł na przeprowadzenie takiej ankiety? "Nieraz w działaniach Kościoła coś się zaczyna i mówimy: <Niech Duch Święty prowadzi>. Niech tak będzie, ale musimy też uwzględniać czynnik ludzki i wyciągać na przyszłość wnioski z tego, co było. Takich działań ewaluacyjnych jest w Kościele zbyt mało. Stąd propozycja, aby przeprowadzić badanie postrzegania i realizacji programu duszpasterskiego - wyjaśnił KAI ks. dr hab. Tomasz Wielebski z UKSW, odpowiedzialny za przygotowanie ankiety.
Podkreślił, że chodzi o zebranie "twardych faktów" na najniższym poziomie struktur kościelnych, czyli w parafiach. "Punkt widzenia proboszczów jest bardzo cenny, bo to oni są na tej pierwszej linii frontu działania" - dodał ks Wielebski.
Ankieta ma pomóc zrozumieć nie tylko to, jak był realizowany dobiegający końca program duszpasterski, ale też, jak były postrzegane jego założenia. "U części księży zaobserwować można niechęć do działania według wskazówek programu duszpasterskiego. Może dlatego, że cele trzeba konsekwentnie realizować. Może nie ma świadomości, że program ma być pomocą, a nie obciążeniem. A może też dlatego, że jeszcze w niewystarczającym stopniu uwzględnia się przy jego tworzeniu opinie proboszczów?" - uważa ks. Wielebski.
Ogólnopolski program duszpasterski - zarówno w perspektywie rocznej, jak i kilkuletniej - przygotowuje Komisja Duszpasterska KEP (obecnie przewodniczy jej abp Wiktor Skworc), złożona z biskupów oraz doświadczonych teoretyków duszpasterstwa i duszpasterzy, a także świeckich przedstawicieli wspólnot i ruchów katolickich.
Diecezje na jego podstawie powinny opracowywać diecezjalny program duszpasterski, uwzględniając zarówno wskazówki ogólnopolskie, jak i specyfikę Kościoła lokalnego. Inne bowiem będą uwarunkowania Kościoła na Pomorzu Zachodnim, a inne w Polsce południowo-wschodniej. Procesem na lata jest także tworzenie programu duszpasterskiego na poziomie parafialnym, z uwzględnieniem zaangażowania parafialnych rad duszpasterskich.
Program duszpasterski powinien ponadto być uwzględniany w pracy wspólnot zakonnych oraz ruchów i stowarzyszeń, w których działają katolicy świeccy. "Dopiero wtedy będzie miał sens, jeśli zostanie uwzględniony przez te środowiska" - zaznacza ks. Tomasz Wielebski.
Dobiegający końca program duszpasterski na lata 2013-2017 realizowany był pod hasłem "Przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie. Przez wiarę i chrzest do świadectwa".
Nowy program duszpasterski obejmie lata 2017-2019 i będzie przebiegać pod hasłem "Duch, który umacnia miłość". Najbliższy rok duszpasterski (2017-2018) ma się koncentrować na przypomnieniu wiernym znaczenia sakramentu bierzmowania i wypływających z niego skutków.
W założeniu cały nowy program nie powinien się ograniczać jedynie do ludzi młodych, którzy przygotowują się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Jego adresatami są wszyscy ochrzczeni - zarówno ci, którzy zostali już bierzmowani, jak i ci, którzy ten sakrament mają dopiero otrzymać.
W swej kontynuacji poprzedniego programu, nowy ma polegać na ukazywaniu związku miedzy chrztem, bierzmowaniem i Eucharystią, podkreśleniu znaczenia osobistego wyboru Jezusa Chrystusa i odkrywaniu przynależności do Kościoła. Istotne w tym kontekście ma być wskazywanie na rolę świadectwa osób świeckich jako przykładów osobistego i wspólnotowego przeżywania relacji z Bogiem.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przewodniczący Episkopatu Polski prosi wszystkich proboszczów o wypełnienie ankiety
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.