Przewodniczący Episkopatu zachęca do uczestnictwa w roratach: "to msze pełne nastroju oczekiwania"

Przewodniczący Episkopatu zachęca do uczestnictwa w roratach: "to msze pełne nastroju oczekiwania"
(fot. shutterstock.com)
KAI / jp

- Adwent to rzeczywistość zawierająca w sobie wszystkie czasy. Oznacza naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość - mówi przewodniczący Episkopatu, abp Stanisław Gądecki, zapowiadając rozpoczynający się 2 grudnia czas oczekiwania na Boże Narodzenie.

Jak podkreśla, razem z pierwszą niedzielą Adwentu rozpoczyna się również nowy rok liturgiczny.

>> Skąd wziął się adwent? Wszystkie niezbędne informacje, które musisz poznać

- Adwent ma wielkie znaczenie na samym początku tego roku, dlatego że oznacza naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. On przynosi ze sobą tak spojrzenie w Adwent, który już się dawno dokonał razem z przyjściem Jezusa Chrystusa na świat. Oznacza także Adwent w teraźniejszości, tzn. przychodzenie Chrystusa chwalebnego do Kościoła i do każdego z wiernych Kościoła, ale także wskazuje na przyszły adwent, ten eschatologiczny, ostateczny, kiedy Chrystus przyjdzie sądzić żywych i umarłych. Tak więc, gdy mówimy "Adwent", mamy przed sobą rzeczywistość bogatą, określającą i jednocześnie zawierającą w sobie wszystkie czasy - mówi Przewodniczący Episkopatu.

Podkreśla, że czas Adwentu jest szczególną okazją do tego, by przeżyć go razem z Kościołem, tak w sensie przygotowania do Bożego Narodzenia poprzez rekolekcje adwentowe, jak i poprzez uczestnictwo w Mszach św. roratnich, które "wprowadzają nastrój adwentowy i atmosferę adwentową w nasze życie".

>> Propozycje na Adwent od DEON.pl

Abp Gądecki zauważa, że Msze św. roratnie w sposób szczególny lubią dzieci, dziadkowie i babcie oraz ci, którzy rozpoczynają wcześnie pracę. Podkreśla, że są to Msze pełne "nastroju wyjątkowego oczekiwania na narodziny Jezusa Chrystusa". Słowo "Adwent" pochodzi od łac. advenio - przychodzić (gr. epifaneia, parusia - przyjście, objawienie). Adwent rozpoczyna się od pierwszych Nieszporów niedzieli, która wypada 30 listopada lub jest najbliższa tego dnia i kończy się przed pierwszymi Nieszporami Narodzenia Pańskiego. Trwa cztery niedziele. Jest to czas radosnego oczekiwania i przygotowania do narodzin Chrystusa, które obchodzimy 25 grudnia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przewodniczący Episkopatu zachęca do uczestnictwa w roratach: "to msze pełne nastroju oczekiwania"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.