Przewodniczący KEP: utworzenie nowej eparchii ma charakter historyczny

Przewodniczący KEP: utworzenie nowej eparchii ma charakter historyczny
fot. Salve TV / YouTube
8 miesięcy temu
PAP / pk

Utworzenie przez papieża nowej eparchii Kościoła grekokatolickiego w Polsce ma charakter historyczny i przełomowy – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w liście gratulacyjnym do abp. Eugeniusza Popowicza, metropolity przemysko-warszawskiego.

W środę Stolica Apostolska ogłosiła decyzję o utworzeniu nowej diecezji olsztyńsko-gdańskiej Kościoła greckokatolickiego w Polsce. Jej pierwszym biskupem będzie ks. Arkadiusz Trochanowski.

"Chciałbym wyrazić swoją radość, że papież Franciszek przychylił się do prośby biskupów greckokatolickich, erygując w Polsce nową diecezję olsztyńsko-gdańską, mianując jednocześnie księdza Arkadiusza Trochanowskiego jej pierwszym biskupem" – napisał abp Gądecki w gratulacjach do abp. Eugeniusza Popowicza, przekazanych PAP przez biuro prasowe episkopatu.

Abp Gądecki podkreślił, że "decyzja Ojca Świętego ma charakter historyczny i przełomowy dla całego Kościoła katolickiego w Polsce, zwłaszcza dla wiernych Kościoła greckokatolickiego".

Zwrócił uwagę, że utworzenie nowej diecezji wiąże się z reorganizacją strukturalną diecezji, tj. archieparchii przemysko-warszawskiej i eparchii wrocławsko-koszalińskiej. "Ufam, że podjęte decyzje przyczynią się do umocnienia i rozwoju Kościoła greckokatolickiego w Polsce" - napisał przewodniczący KEP.

"W trudnym dla nas wszystkich czasie pandemii i niepokojów społecznych, życzę nieustannej otwartości na działanie Ducha Świętego, rozwoju wspólnot parafialnych i duszpasterstwa dla zapewnienia należytej opieki duszpasterskiej wiernym greckokatolickim w Polsce" - dodał abp Gądecki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przewodniczący KEP: utworzenie nowej eparchii ma charakter historyczny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.