Przewodnik dla osób bezdomnych „GDZIE zjeść, spać, umyć się”

Przewodnik dla osób bezdomnych „GDZIE zjeść, spać, umyć się”
(fot. materiały prasowe)
www.santegidio.org

Przewodnik „GDZIE zjeść spać, umyć się” powstał z myślą o osobach doświadczających bezdomności, żyjących w Warszawie oraz wszystkich, którzy chcą im pomóc prowadzić godne życie. W jednej publikacji zebrane zostały informacje na temat miejsc, organizacji i procedur, których znajomość może ocalić życie.

To już czwarte wydanie przewodnika, z którego można się dowiedzieć m.in. gdzie zjeść, spać, umyć się, uzyskać darmową pomoc medyczną, psychologiczną i prawną, co zrobić będąc cudzoziemcem. „W naszym mieście są miejsca, w których można otrzymać pomoc i w których można pomagać innym. Ich znajomość może czasem ocalić komuś życie lub chociaż sprawić, by ktoś nie zasnął głodny na ulicy. Chcemy, by nasze miasto było solidarne i przyjazne dla wszystkich” – piszą autorzy kieszonkowego przewodnika, do którego jest też dołączona mapa Warszawy.

Prezentacja przewodnika odbędzie się 4 lutego 2020 r. o godz. 11.00 podczas konferencji prasowej w siedzibie warszawskiej Wspólnoty Sant’Egidio przy ul. Wspólnej 61. Na spotkaniu członkowie Wspólnoty opowiedzą również o innych działaniach na rzecz osób bezdomnych w stolicy.

Jednocześnie Wspólnota Sant’Egidio zaprasza na Mszę Świętą w intencji zmarłych bezdomnych, która sprawowana będzie w sobotę 1 lutego o godz. 16 w kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Warszawie. Podczas liturgii wymieniane będą imiona tych, którzy żyli i zmarli na ulicach naszego miasta.

„Chcemy pamiętać o Zbyszku-filozofie z przyczepy kampingowej na Żeraniu, o Andrzeju, który po wyjściu z bezdomności był wolontariuszem w naszej Szafie Przyjaciół, o Mariuszu vel. Mańku, który sprzedawał lody na starówce... Chcemy też pamiętać o 5 osobach, które zdołaliśmy niedawno pochować w rok po ich tragicznej śmierci w dzień Bożego Narodzenia” – piszą organizatorzy.

Ta liturgia to jednak nie tylko wyraz pamięci, ale również znak niezgody na to, by ktokolwiek umierał dlatego, że jest bezdomny oraz apel o solidarność z tysiącami ludzi, którzy z różnych przyczyn żyją na ulicach polskich miast i – zwłaszcza o tej porze roku – potrzebują naszej szczególnej troski i uważności. Bo, mimo wyjątkowo ciepłej zimy, od 1 listopada w wyniku wychłodzenia zmarły już 22 osoby.

Po Mszy Świętej w Szkole Podstawowej nr 34 zaplanowany został wspólny ciepły posiłek oraz prezentacja zdjęć i filmu z przygotowanego przez Wspólnotę Sant’Egidio obiadu bożonarodzeniowego, w którym uczestniczyło ponad 500 osób ubogich.

Tradycja wspólnej modlitwy w intencji osób bezdomnych narodziła się w rzymskiej Wspólnocie Sant’Egidio po śmierci Modesty Valenti, która zmarła 31 stycznia 1983 roku w okolicach dworca Termini po tym, jak obsługa karetki odmówiła zabrania jej do szpitala, bo – żyjąc na co dzień na ulicy – była brudna. W Warszawie pierwsza Msza Święta za zmarłych bezdomnych odprawiona została kilka lat temu, po śmierci Jarka, jednego z pierwszych przyjaciół Wspólnoty.

***

Wspólnota Sant’Egidio skupia się na budowaniu mostów przyjaźni z najbardziej marginalizowanymi i wykluczonymi członkami społeczeństwa – bezdomnymi, osobami starszymi, dziećmi ulicy, więźniami czy uchodźcami, inspiracje i siły czerpiąc z regularnej modlitwy i lektury Słowa Bożego. Troszczy się o sprawy pokoju, ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego. Wspólnota powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów z Andreą Riccardim na czele. Dziś należy do niej ponad 65 tys. osób w 73 krajach świata. W Warszawie obecna jest od 2008 roku.

Prezentacja przewodnika „GDZIE zjeść spać, umyć się”

Wtorek 4 lutego, godz. 11.00

  1. Wspólna 61

Msza Święta za Jarka i zmarłych bezdomnych

Sobota 1 lutego, godz. 16.00

kościół św. Teresy od Dzieciątka Jezus

ul Tamka 4a

Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/637244733713459/

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
25,83 zł
36,90 zł

Są takie momenty, kiedy brakuje nam tchu.
Są takie chwile, kiedy nie mamy już na nic sił.
Są takie dni, kiedy trudno nam dostrzec nadzieję.

Nadziejnik, który trzymasz w swoich rękach, jest właśnie...

Skomentuj artykuł

Przewodnik dla osób bezdomnych „GDZIE zjeść, spać, umyć się”
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.